• Forum
      /  
    Off Topic
      /  
    Hyggekrogen
  • 05-06-2017 · 15:04 2016 visninger 15 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • Instagram hacket to gange - hvordan beskytter jeg ...

    Af DanielMikkelsen Maxibruger
Hej, min svigermor har fået hacket hendes instagram to gange nu (anden gang lavede hun en helt ny). Ved den anden instagram havde hun endda fået to trins bekræftigelse, men blev alligevel hacket?

Nogen, der ved, hvordan det kan lade sig gøre, når man har to trins bekræftigelse? Og hvordan kan man beskytte sig den tredje gang, hvis to trins bekræftigelsen ikke engang er nok?

Hun har forresten brugt den samme mail til begge instagrams. Men kan det virkelig passe, at man kan gå uden om to trins bekræftigelsen, hvis man har adgang til instagramsbrugerens mail? (hun har desuden også fået to trins bekræftigelse på hendes mail, samt brugt funktionen til at logge ud af alle log-ins, så den burde også være sikker?).

Skribent
05-06-2017 15:06
Lyder som en inficeret PC, skan for malware og virus, skift password til email og instagram bruger efterfølgende.
Megabruger
05-06-2017 15:43
Måske en keylogger?
Maxibruger
05-06-2017 15:52
Ja okay, troede bare ikke, man kunne logge på fra en ny enhed uden to trins bekræftigelsen.

Men ja okay, det må desværre nok være en keylogger eller noget i den stil. Prøver at renser den og skifte kodeord og håber, det var problemet :)
Junior Supporter
05-06-2017 17:22
Er totrinsbekræftigelsen via e-mail? For så er det jo dér den er gal. Kender ikke Instagrams sikkerhedsprocedurer men hvis hun har nogle svar på "hemmelige spørgsmål" der er ret nemme at finde svarene på (f.eks. på en offentlig facebook profil) kan det også være dér den er gal.
Maxibruger
05-06-2017 17:39
#4 beklager jeg ikke lige gjorde det klart, men mente to trins bekræftigelse via sms.
Jah, det kunne også være problemet. Må lige få hende til at tjekke op på de 'hemmelige spørgsmål' :)
Gaio

#6

Supporter Aspirant
05-06-2017 17:51
Hmm lyder lidt vildt at det kan ske vist der er to trins bekræftelse over sms
Megabruger
05-06-2017 18:11
Hvordan ved i den er hacket? Det kan ikke være fordi hun logger ind fra forskellige ip adresser i vel? De har nemlig et automatisk system der lukker en konto ned hvis der er for meget "underlig" aktivitet
Gaio

#8

Supporter Aspirant
05-06-2017 18:57
eneste mulighed jeg kender for at bryde med to trins bekræftelsen er vist man kan snyde mobiludbyderne til at vidresende beskederne til et andet mobil nummer
Maxibruger
05-06-2017 20:35
#7 Emailen og kodeordet er ændret, og sidst det skete, gik der et par dage, og så var der hardcore russisk porno med diverse links over det hele :D lidt synd, da hun bruger den i forbindelse med et firma.
Hun bruger desuden kun hendes iphone til at tilgå instagram.

#8 Wat, vildt nok. Føler mig personligt ellers så tryg med min totrinsbekræftigelse på alle vigtige kontier. Håber ikke det er så vildt, men på den anden side forstår jeg heller ikke, hvordan det kan lade sig gøre for dem.

Jeg har bedt hende om at fabriksindstille den, ændre kodeord, og være kritisk overfor hendes hemmelige kodeord. Men hvis det #8 skriver har noget på sig, ved jeg virkelig ikke, hvad jeg skal gøre?
Elite Supporter
05-06-2017 21:05
Har I prøvet at skrive til instagram support?

Hvis det stadig kan lade sig gøre, selvom der er 2 trins bekræftelse, så har de da vidst et problem.
korvol

#11

Junior Supporter
05-06-2017 21:19
Maxibruger
05-06-2017 22:01
#10 Ja, det er meget mystisk. Men håber, at en virus af en art på hendes iphone har muliggjort det på en eller anden måde.
De har desværre ikke nogen support med det argument, at det er en gratis service. Man kan kun være heldig at fange dem via deres handle på twitter eller facebook... så de er svære/umulige at kommunikere direkte med.

#11 Hentyder du til, at instagram ikke er sikre nok, eller hvad er formålet med linket, og hvad skal jeg med det? Er lidt usikker på, hvad du peger på
123

#14

Gæst
06-06-2017 04:25
Evt. tjek om din mail har været brugt til en tjeneste, der tidligere har været hacket:
https://haveibeenpwned.com/
Maxibruger
06-06-2017 09:07
#13 vildt nok, men passer vel ikke på denne sag, da den første hackning blev brugt til at sprede links.

#14 wow, tak for siden. Kan se begge hendes mails samt kodeord har været hacket på linkedin. Sikkert der, det startede.
Kan også se min har været hacket 5 gange, bl.a. på last.fm og myspace. Alligevel en øjenåbner.
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner