• Forum
      /  
    HardwareOnline.dk
      /  
    Om HardwareOnline.dk
  • 05-12-2015 · 20:35 6434 visninger 101 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • Irriterende reklamer på HOL.dk/blokkere enkelt rek...

    Af M-lauridsen Ultrabruger
Hey folkens,

Lige et hurtigt spørgsmål vedr. adblocker og de reklamer der bliver vist på HOL.
Jeg har som udgangspunkt valgt at slå adblocker fra på HOL da jeg synes godt om den service der bliver leveret, jeg er dog rigtig træt af nogle specifikke reklamer herinde og vil høre om der er en måde at blokkere enkelte reklamer og så lade banner reklamen i toppen og siden stå?
Jeg føler mig rigtig irriteret af "pop-up" reklamen i bunden af skærmen der ligner ad-ware (og ja, jeg har scannet for ad-ware ;) ) og så den der kommer oppe i højre hjørne og ruller ned over en del af siden kommer man til at placere markøren deroppe.
Håber i kan hjælpe, ellers bliver jeg nødt til at blokere alt herinde, hvilket jeg egentlig ikke ønsker.

God aften :)

Juniorbruger
05-12-2015 20:41
Har du ikke mulighed for at højre-klike på reklamen og så "block this ad"?

Ellers fyr adressen fra reklamen ind i din host fil
Dety

#2

Super Nørd
05-12-2015 20:55
tag et billede af den
Ultrabruger
05-12-2015 21:57
#1 Bruger Safari og der har man åbenbart ikke den mulighed
#2 gør jeg lige næste gang den hopper op.
Ultrabruger
06-12-2015 10:35
Giga Supporter
06-12-2015 12:25
Burger heller ikke adblock på Hol, men har aldrig set dem der før. Jeg bruger så Chrome/Firefox
Giga Nørd
06-12-2015 13:32
Hvorfor ikke bare grundlæggende blokere reklamer indtil ad netværks / hjemmeside ejerne tager sig lidt sammen.

Alene bare de sikkerheds risici der er for brugere og andre internet "brugere" ved at indlejre 3 parts indhold på sin hjemmeside er hovedrystende nok.

1. Ad netværks gør drive-by angreb nemme at sprede ud imod mange targets.
2. Det kan lade sig gøre at udføre og amplify DDOS via ad netværks
3. Tracking (aka spionage)

HOL burde indføre et engangs beløb, man kan betale for at få livstids adgang til en reklameløs version
Guru
06-12-2015 13:43
#6 Dit tredje punkt er umuligt at undgå. Mange sites er afhængige af skrifttyper, scripts, medier mv., der er fjernhostet på feks. googleapis.com. Ved Google er intet gratis, og de høster selvfølgelig alle de data de kan, når de stiller den slags til rådighed. Blokerer man dette, så er der et utal af sites, der ikke længere fungerer.

Men jeg synes generelt, at reklamer bliver mere og mere invasive og forstyrrende, og hver gang jeg møder en generende reklame, så blokerer jeg domænet, der udbyder den. Slut færdig. Hvis site-udbydere mister indtjening pga dette, så må de benytte mindre invasive reklamer.
Giga Nørd
06-12-2015 15:24
#7 hjemmeside ejerne kan lade være med at inkludere 3parts indhold. Du er ikke tvunget til at load skrifttyper m.m fra Googles CDN
Guru
06-12-2015 15:42
#8 Nej, men folk sparer gerne bøvlet med at "installere" tingene på deres egen server, når de bare kan linke til indholdet på en anden servere - det er nemmere og sparer båndbredde. Generelt burde browsere slet ikke tillade 3-parts indhold - nyeste version af FireFox er allerede begyndt at blokere for visse beacons, og det er en udvikling man kan håbe på fortsætter :-)
Megabruger
06-12-2015 16:22
jeg bruger disse til at bestemme hvilke reklame udbydere, der skal have lov til vise indhold. (hader den der f¤%&king gemius, gider sq da ikke svare på dit spørgeskema tak)

Ghostery
https://chrome.google.com/webstore/...
Protect my choices
https://chrome.google.com/webstore/...
http://www.aboutads.info/choices/
Thomas

#11

BOFH
08-12-2015 10:17
Reklamen på forsiden var en test vi kørte da det er et format som giver markant bedre betaling end de andre reklamer vi kører. I den uge vi kørte dem blev hver reklame visning afviklet til en pris der er 3½ gang så høj som de andre reklamer vi viser. Desværre var de fleste reklamer der blev vist af den type der dækker for indhold eller som flytter siden helt ud af skærmen for at vise reklamen. Dem slags reklamer går jeg heller ikke selv ind for og derfor har jeg i går sluttet baggrunds reklamen da det stod klart at det primært var den slags reklamer der bliver vist.

Men bare for i ved hvor meget jeg går op i at i ikke skal irriteres af dårlige reklamer så ville den baggrunds reklame, hvis den var på alle sider og den blev solgt lige så meget som de andre reklamer kunne indbringe omkring 100.000 kr om året.

#6>>Hvis du skal betale et beløb for et livstids abonnement hvad skal vi så leve af til næste år og året efter?
Ultrabruger
08-12-2015 10:40
#11 Thomas, fuld respekt for at du prøver nogle forskellige ting af, og jeg har da heller ikke i sinde at smide adblocker på efter at have læst din kommentar.
Og så lige et kæmpe thumbs op for gennemsigtigheden og at du ikke bare bomber os med reklamer der fylder hele skærmen.
TommyB

#13

Nørd Aspirant
08-12-2015 10:51
#11 Thomas : Ang livstids abonnement, hvor mange penge vil reklamerne indbringe en gennemsnitlig bruger om året, så betaler jeg gerne for 5år VIP udfra den beregning.
inckie

#14

Giga Nørd
08-12-2015 12:05
#11 HOL tjener ingen penge mig alligevel, så hvorfor ikke få et "stort" engangs beløb fremfor 0 for sådanne brugere som mig.

Thomas

#15

BOFH
08-12-2015 12:35
#14>>Ja jeg ved godt at du ikke viser reklamer på de sider du besøger, det har du været fremme med tidligere. Vi overvejer det men det bliver løbende og ikke engang ting.

Men nu er alle jo ikke som dig så en livstids ordning anser jeg som at pisse i bukserne for at holde sig varm.
Guru
08-12-2015 12:37
#14 HOL tjener på den ekspertise, du stiller til rådighed, når du hjælper andre ;-)
Guru
08-12-2015 12:42
Får HOL monstro penge for at bringe nyheder?
Thomas

#18

BOFH
08-12-2015 12:44
#16>>Nej ikke rigtigt der er jo nogen der er nød til at få vist reklamer for vi får penge. Hvis alle var som inckie ville i kunne skrive nok så mange gode indlæg men vi ville ingen penge få ind.

#17>>Nej det gør vi ikke, men jeg får tit tilbud om Sponsorerede artikler men bryder mig ikke om den slags lusk.
Guru
08-12-2015 12:52
Jeg har det sådan at jeg gerne vil støtte mindre sider, hvor der sker noget. Har f. eks ikke min bloker slået til inde på Tweak.dk, da der kommer daglige nyheder og holdet bag siden laver ret ofte konkurrencer, hvor man kan vinde præmier.

Sådanne tiltag til at gøre siden bedre sker aldrig herinde. Jeg har været herinde i over 3 år og jeg mindes ikke én eneste konkurrence.
pCs

#20

Ultrabruger
08-12-2015 13:01
#19 Det er jo godt for HOL, så har de formået at spare penge og have en aktiv bruger i 3 år? - Desuden synes jeg at Tweak rent webdesign mæssig er forvirrende i forhold til HOL.
Guru
08-12-2015 13:06
#20 Jo men man er gået glip af en del reklameindtægter...
Guru
08-12-2015 13:12
#18 Uanset hvad, så er det brugerne, der holder gang i HOL. Det er muligt, at du ikke tjener på, at brugerne hjælper hinanden, men uden dét, så ville HOL miste en (stor) del af sit trækplaster.

Har du overvejet en model, hvor nye brugere får den fulde reklame-eksponering, og efterhånden som man "stiger i graderne", så aftager reklamerne i intensitet og mængde? På den måde vil der være en gevinst ved at være trofast, og de trofaste generes samtidig mindst af reklamer. For at dette kan fungere, er du nødt til at benytte noget "ad block checker", så folk der benytter ad block ikke vil få adgang til at oprette / besvare emner eller bruge KSB - i stedet får de en "funktion utilgængelig pga. ad block" besked smidt i snotten..
Maxi Nørd
08-12-2015 13:19
hvad med at lave sådan noget donation ?:D ville ikke have noget imod at donere lidt engang i mellem :) feks via paypal eller noget ala twitch :)
mbj1974

#24

Gæst
08-12-2015 13:33
Kan man betale server hosting osv med forum indlæg og aktive bruger? Ellers kan jeg ikke se den fede "forretningsmodel" i hol uden reklamer.

Fatter ikke at folk overhovedet kan få sig til at have addblocker på, med den smule der er her...pinligt :(
inckie

#25

Giga Nørd
08-12-2015 13:37
#24 Det er ikke helt så firkantet.

En bruger som blokere reklamer kan skabe værdi for hol.dk i form af indlæg, som kan skabe mere trafik til hol.dk
Kaasje

#26

Guru
08-12-2015 13:38
#18 jeg kan godt forstå hvorfor du ikke gør det, men jeg er også overrasket over at du ikke har gjort det endnu.
Det er så normalt med sponsorater i dag, det ses overalt.
Det er utroligt at hol har kunnet klare sig så stædigt ved sine principper når alle andre ikke kan. Respekt for det.
Men jeg har også ondt af jer. Hvis i laver konkurrencer brokker folk sig, hvis ikke, brokker folk sig. Hvis man kan betale sig fra reklamer, brokker folk sig, hvis ikke brokker folk sig..
der er aldrig noget der er godt nok på Hol.

Her mangler noget diktatur! :P

#19 der var I en periode en del konkurrencer i rap.
Guru
08-12-2015 15:37
#26 Kan jeg godt huske, du var med med pive-rappen.
Thomas

#28

BOFH
08-12-2015 16:01
#19/21>>Så hvis vi holdt konkurrencer ville du gerne slå adblock fra? Det giver ingen mening du bruger lang tid her hver dag og vi har altså et produkt du kan bruge hvorfor så ikke også vise reklamer her, de er ikke engang særligt forstyrrende.

#22>>Ja det er brugerne vi lever af lige som ALLE andre sider på nettet, ja vi har primært et forum men tydeligvis et godt et da det er så flittigt brugt. Men uanset hvordan indholdet produceres så tjener vi KUN penge når der vises en reklame.

Din model vil desuden være kontraproduktiv da det trods alt er de hyppige bruger vi tjener mest på. Hvis en meget aktiv bruger loader en side 30 gange om dagen så betyder det at vi har 10950 visninger til personen om året. Hvis vi antager at vi får CPM 6 for vores reklamer tjener vi 65,7 kr på ham om året. Mens den ikke aktive bruger som vi spammer med reklamer måske kun bidrager med et par kr og som aldrig bliver meget aktiv da vi generer ham hele tiden.

#23>>Det har vi prøvet det går ikke godt her på siden.

#24>>Jeg kan oplyse så meget som at ca 50% af vores sidevisninger ryger i adblock.

#25>>Ja men hvis alle blokerer så kan vi have verdens mest aktive forum og det ville alligevel lukke da der ikke er penge til det. Derfor holder det argument ikke.

#26>>Jeg lever ikke af HOL så jeg har råd til at sige nej til indtægter. Faktisk kan man godt blive lidt deprimeret når man regner sammen hvor mange kr jeg faktisk kunne trække hjem hvis jeg ikke havde de holdninger til reklamer som jeg har. Se bare ovenfor og læg så lidt video formater til det var nogle fede ferie jeg kunne tage familien med på hvis jeg bare ville maksimere indtægten.
Guru
08-12-2015 16:29
#28 Ja det ville jeg! Jeg som tidligere skrevet ikke aktiveret min blokker ovre på Tweak.dk, da personerne bag siden aktivt gør noget for deres brugere. Der er daglige nyheder man kan læse og sommetider konkurrencer man kan deltage i. Altså tiltag for deres brugere.

I den tid jeg har været herinde mindes jeg ikke at HOL.dk har haft en konkurrence. Og daglige nyheder er der ikke rigtig noget af. Sidste hovednyhed er et stykke over 1 måned gammel. Jeg siger ikke at der skal komme 3-4 nyheder hver eneste dag, men vis lidt engagement.

Forstår nu ikke at du undrer dig over hvorfor jeg er herinde. Det er jeg da jeg godt kan lide forummet, og det med at man kan hjælpe andre mennesker med at sammensætte dele til computere mv.
Thomas

#30

BOFH
08-12-2015 16:57
#29>>Det giver i min bog bare ingen mening at du gerne vil vise reklame på tweak.dk men her på HOL hvor du er glad for den service vi udbyder, altså vores forum vil du ikke. Jeg vil gætte på at du bruger meget mere tid på HOL end på tweak.dk.

Det er rigtigt at vi ikke rigtigt skriver nyheder eller har konkurrencer, til gengæld gør vi meget for at holde orden i debatten, vi har introduceret NemID validering i vores køb/salg og levere ellers en siden som bare fungere uden for meget pis. Men det er altså ikke noget værd i din bog.
Guru
08-12-2015 17:14
#30 Det er en diskussion vi har haft før, så du kender mig holdning.

Jeg støtter de sider, jeg vil støtte i form af at acceptere reklamer. Og så længe der sker så lidt herinde, er min ad-blocker aktiveret. Dette kan dog hurtigt ændre sig!
Thomas

#32

BOFH
08-12-2015 17:25
#31>>Igen HOL har ALDRIG været en side hvor der var en masse indhold, selv da vi var mest aktive var der måske 15 nyheder om ugen og 3-4 artikler om måneden. Det der trækker de fleste brugere er vores forum, et forum som jeg aktivt værner om ved at holde det simpelt og brugervenligt. Et forum som jeg søger at holde forstyrrende elementer ude af, et forum som ikke fyldes med skjulte reklamer osv. Alt vi beder om er at du og andre ikke blokerer de reklamer som forøvrigt loader asynkront så de ikke sløver siden og som ikke går ind foran indholdet.

Ja vi har ikke mange artikler men vi gør altså meget andet for dig og de andre brugere, men det vil du ikke støtte fordi vi ikke har konkurrencer. Jeg forstår dig simpelthen ikke.
Guru
08-12-2015 17:35
#32 Har ikke sagt at jeg ikke vil støtte HOL, men gider ikke støtte en side, hvor der næsten igenting sker. Som tidligere skrevet, så støtter jeg Tweak.dk af andre sider kan nævnes Localeyes.dk. Dem støtter jeg ved at have ad-blocker deaktiveret.
Ultrabruger
08-12-2015 17:40
#11 du skal leve af at levere godt content. hvis reklamer er godt content, så lever du af dem.

personligt bruger jeg altid adblock - selv irl - robinson lister osv.

jeg mener ikke reklamer gør noget godt for nogen.

men i kan jo gøre som facebook og reklamere for ejendomsselskaber som sælger nybygget huse i de besatte områder i palestina. de gir godt. det koster bare din sjæl.
Thomas

#35

BOFH
08-12-2015 18:55
#33>>Jeg prøver lige endnu engang for prins knud. Du vil ikke støtte sider hvor der ikke sker noget. Jeg kan da se her sker en masse, der er dagligt mange nye spørgsmål og ca 1000 svar i forumet. Ja det er ikke ting som jeg har produceret men det er stadig indhold og der er altså forskel på en side som HOL der lever af sit forum og tweak som lever af sine nyheder og artikler. Til sammenligning har Tweak's forum formentligt ikke mere end 50 svar om dagen. Begge sider levere et indhold som du tydeligvis bruger men det du fortæller mig, er at det indhold du får her på siden ikke er noget værd i forhold til det du får på tweak. Med din aktivitet kan jeg se at du i gennemsnit har svarer 4,68 gange hver eneste dag siden du blev bruger skulle det undre mig meget vis du ikke bruger ca 4 gange så lang tid her som på tweak, så det er vel ret indiskutabelt om du er glad for det produkt vi tilbyder.

#34, reklamer er aldrig content, de er til gengæld med til at betale for at nettet er frit og gratis. Så noget godt gør de.
tuwk

#36

Nørd Aspirant
08-12-2015 19:09
#35
Når han ikke vil, fjerner jeg gerne Adblock for at støtte den manglende aktivitet på HOL.
Guru
08-12-2015 19:31
#35 Ja der sker en del på forummet, det har jeg aldrig benægtet. Men hvad ville forummet være uden os brugere? Hvem er det der hjælper gæster med deres foresprøgelser, når de søger hjælp til f. eks sammensætninger af maskiner? Dér yder jeg mit bidrag til at siden kører og ville også gerne yde mere i form af at deaktivere min ad-blocker.

Dette kræver dog at jeg ser noget engagement fra din side, i form af en konkurrence i ny og næ, måske forhandle en rabatordning i hus gældende en weekend, og flere nyheder - og ikke bare en nyhed med en måneds mellemrum.

Sidste nyhed i f. eks Grafikkort guide er fra 2001. http://www.hardwareonline.dk/Artikl...
Kaasje

#38

Guru
08-12-2015 19:44
#27 Definer. :)

#30 Han er "ikke" glad for Hol's service. Han vil bare gerne nyde uden at yde.
Alle ved jo at man spendere timevis på services man ikke mener er gode.
Kastede i tilgengæld penge i hovedet på ham, så ville han måske syntes at i var gode.
Især når de er overrendt med overfusende moderatore og pengegriske ledere..

#37 Og hvor meget er brugerne værd, når siden er slettet for manglende betaling..?
Guru
08-12-2015 19:52
#38 Så finder man andre steder hen. Ellers må man acceptere at man ikke kan tjene penge på ens hobby og vil man blive ved at have ens hobby må man selv poste penge i det. Sværere er det vel ikke...

Og igen, jeg har ikke noget imod at "betale" - men "betaler" ikke for noget jeg ikke finder værd at betale for. Og sådan er det for rigtig mange der også har deres ad-block kørende.
Kaasje

#40

Guru
08-12-2015 20:01
#39 Farvel, så. :)

Du er igang med at kræve at McDonalds skal sælge tøj.
Hol er et Forum, ikke en nyhedsite, der smider sig om med sponsorater og konkurrencer.
Det er Thomas' valg, og nok årsagen til at Hol er forblevet det samme gennem så mange år.
If it ain't broken, don't fix it.

Selvfølgelig kunne han have gået Tweak vejen og indhentet flere produkter til tests, hyret professionelle skribenter, fået sponsorater osv., for at maksimere egen indtjening, men så kommer alle de negative sider til det.
Men nu du alligevel taler om at "ofre sig" for sin hobby, syntes jeg lige at du skal se tilbage forbi min "piverap" (hvad end det så skulle betyde) og se hvordan det gik da vi havde samarbejde for at få daglige nyheder til sitet. Derefter kan du tage et smut forbi tiden hvor der var en ombygning af siden undervejs, og se hvordan det gik, og når du så er færdig med de to, ser du hvordan det gik med donations-debatten alle snakkede om.

Men ak, Hol har aldrig prøvet nyt, og er nogle kæmpe tøser for at holde sig til et simpelt koncept der har været brugt i 15 år.
Hvis Hol stoppede med at eksistere, ville brugerene ikke bare forsøge at finde andetsteds hen. De ville forsøge at rekreere Hol, da det er den side de kender, og det koncept de vil bruge.

Thomas! Anden er utilfreds, skynd dig at hente et lille lån på en million kroner så han ikke behøver græde eller være sur hver gang han poster et indlæg på siden.

Jeg venter stadig på forklaring af: #27
Guru
08-12-2015 20:11
#39 Din kritik er godt nok langt ude! Bare fordi du har opnået status som "Guru", giver det dig ikke medbestemmelse eller indsigelsesret over en skid. At skulle ud og hente særlige tilbud til brugere af HOL hjem hver måned, eller at skulle finde sponsorer til en konkurrence, kræver tid og ressourcer - det er ikke noget man laver lige et opslag om, og så vælter tilbuddene ind. Drop dine primadonna-nøkker og stig ned fra pidestalet, oh Herre, og bland dig med menig mand. Og for mening mand gælder: Kan du ikke lide lugten i bageriet, så køb dit brød et andet sted...
Guru
08-12-2015 20:13
#40 Hol er et Forum, ikke en nyhedsite, der smider sig om med sponsorater og konkurrencer.Det er Thomas' valg, og nok årsagen til at Hol er forblevet det samme gennem så mange år. Det samme er mit valg og ca. halvdelen af andre herinde.
https://www.google.dk/search?site=&...

Så behøver jeg vel ikke at sige mere...

Men ellers gider jeg ikke diskutere med dig, for du har gang på gang bevist, at du vil diskutere bare for diskussionens skyld. Jeg har begrundet hvorfor jeg ikke støtter siden ved at bruge ad-block. Take it or leave it.
Guru
08-12-2015 20:17
#41 Jeg siger ikke at der partout skal være konkurrencer - men der kunne ske noget mere end det der gør. Jeg har givet mit forslag til hvad der potentielt kunne afværge at så mange bruger ad-block og forklaret, hvorfor jeg bruger det.

Så det har intet at gøre med primadonna-nøkker!
Kaasje

#44

Guru
08-12-2015 20:17
#42 Det er bare falsk reklame. En HELT anden sag.
Men på den seriøse side, er det virkelig den eneste årsag til at du har adblocker til? At google siger at hol. er kilden til nyheder?

De nyheder kan også (og er også) skrevet af brugere i indlæg dagligt. Måske ikke på professionelt niveau, men de er der.

Og hvorfor helvede skulle jeg ellers diskutere?

Forventer du virkelig at du lukke så meget mundhøm ud, og endda ramme mig, uden at jeg vil reagere?
Hvis du ikke har lyst til at diskutere og stå ved dine ord, burde du ikke ytre din reelle mening!
Du gider ikke engang forklare hvorfor du kalder mig pivet?

Du er så fyldt med special needs og krav, at hele verden i følge dig burde ændre sig.
Kom nu ind i kampen. Bevis at jeg tager fejl. Hvis du kan det, tager jeg det til mig og indrømmer at jeg tager fejl, indtil da må du indfinde dig i at jeg ytre min reelle mening.

#43 Men han har jo ret i det hele. Du plabre løs om hvordan siden SKAL gøre tingene.
vil man blive ved at have ens hobby må man selv poste penge i det. Sværere er det vel ikke...

Du har ikke engang noget at have dine påstande i. Måske du skulle spendere 5 minutter på at tjekke dine fakta før du kyler dem i fjæset på ejeren af den side du benytter dagligt.
Thomas

#45

BOFH
08-12-2015 20:25
#37>>Jeg er bare grundlæggende uenig i din opfattelse og finder den direkte barnlig. Du VIL ikke yde medmindre der er chance for at få noget igen. Du bliver ved med at sige at HOL intet er uden sine brugere men hvad er facebook, twitter, instagram snapchat uden brugerne? Udover den oplagte forskel i størrelse så er HOL ikke så anderledes end de sites vi leverer en platform hvor folk mødes. Forskellen på HOL og de sites er at de ingen moral har i forhold til at høste vores oplysninger det og så mia af kr i kapital.

#42>>For at være ærlig så har meget få gennem tiden læst vores nyheder og tests fordi vi er et forum og at holde en ca 10 år gammel definition som bevis for hvad siden er ændrer ikke på det. Denne tråd har 1149 visninger nyheden fra 4 november har 2180 visninger.

At du ikke finder HOL værd at ”betale” for er i min bog også direkte forkert, 5944 svar i forumet taler da sit eget sprog om at du har fundet noget af værdi. Hvor mange indlæg har du feks skrevet på alle andre danske hardware sites?

Nej ved du hvad du synes bare det er dejligt at være fri for reklamer og så skider du da højt og flot på om HOL tjener penge og pakker det ind i at det er vores egen skyld.
Guru
08-12-2015 20:28
#43 Jeg tror ikke på, at du ville droppe adblock, hvis du kunne få mulighed for at spare 10% på et keyboard via HOL. Niks du..

Jeg blokerer som udgangspunkt ikke reklamer på HOL, men lige nu har jeg én synlig reklame (hifi freaks), og mit adblock (KIS) fortæller mig, at der samlet er 37 styks 3. parts indlejringer (jeg har set det være over 60 på HOL). Disse indlejringer er usynlig tracking, eller web beacons, og den form for skjult overvågning finder jeg mig ikke i.
Thomas

#47

BOFH
08-12-2015 20:31
#46>>Det er desværre den måde man kan sælge reklamer på i dag. Vi bruger en service der laver "auktioner" over reklamerne og det gør desværre at der er mange der skal have tilgang til trafikken.
Guru
08-12-2015 20:34
#45 Du VIL ikke yde medmindre der er chance for at få noget igen.

Igennem mine næsten 6000 svar herinde har jeg (uden at være 100% sikker) sikkert sammensat de første 200-300 maskiner til gæster på din side! Og hvis det tager i gennemsnit 15 minutter for hvert forslag, så skal man ikke have en kandidatgrad i matematik for at regne sammen at jeg vist nok har ydet mit bidrag til din side.

Jeg klager ikke, gør det fordi jeg gerne vil hjælpe. Så stop med at sige at jeg ikke vil yde.
Guru
08-12-2015 20:38
#46 Nu er det ikke således at jeg skal sidde og dokumentere overfor dig, om jeg bruger ad-block elller ikke gør.

Men jo, der er mindre sider hvor jeg ikke bruger ad-block. Af sider kan bla. nævnes Localeyes og Tweak. Om du vil tro på det eller ej er mig underordnet.
Kaasje

#50

Guru
08-12-2015 20:42
#48 Så nu har du enemand ydet for hjemmesiden, skal vi så ikke lave hele siden om for din skyld?

Det var dit valg at hjælpe gæster, du har ydet dit biddrag til dem.

Du må ikke misforstå det som at det ikke er "noget" at du har hjulpet fremmede her på siden, men det kører bare i samme "hvad er i alligevel uden brugerene" mentaliteten.
Jeg har også hjulpet brugere, så godt jeg kunne, gennem diverse spørgsmål, sammen med tusinde andre brugere herinde. Og alligevel er du den eneste der hoster mærkværdigheder op hele tiden, som om at det du har gjort er vigtigere end det alle andre brugere har gjort.

Men i sidste ende, hvor mange penge har de 600 builds givet til thomas?
De fleste af de 600 tråde har haft flere forskellige meninger og builds, som til sidst er endt ud i noget der har været tilfredsstillende for gæsten. Havde du ikke været der, havde der nok været en anden.
Selvfølgelig er det fedt at du gider hjælpe gæster, men det er en forkert mentalitet at have, at bare fordi du har bidraget med holdninger, så har du hjulpet siden med at tjene penge, svarende til hvad du nægter at yde selv.


#49 Men du har jo sagt tidligere at du gør, og du kun vil tage det af hvis listen med godter opfyldes.
Faktum er at du med stor sandsynlighed ikke vil fjerne det herfra, bare fordi der som nævnt, "kommer 10% rabat på et keyboard".

#50 Smuk pointe!
vil man blive ved at have ens hobby må man selv poste penge i det.

Lidt dobbeltmoralsk
Thomas

#51

BOFH
08-12-2015 20:46
#48>>Det sagde du da selv i #39

"men "betaler" ikke for noget jeg ikke finder værd at betale for"

For ja jeg er enig i at du har bidraget meget til forumet, men ved du hvad det er din hobby. Til det formål bruger du min hjemmeside som jeg er så flink at stille gratis til rådighed mod at du får vist nogle reklamer. Du siger så at det ikke er noget værd jeg siger at vi leverer en platform for en kæmpe del af din hobby.
Guru
08-12-2015 20:52
#50 I hvert indlæg her i tråden formår du at dreje det helt væk fra det det handler om, som f. eks denne kommentar: Så nu har du enemand ydet for hjemmesiden, skal vi så ikke lave hele siden om for din skyld? Hvor fanden har jeg påstået det? Thomas påstår jeg intet yder men kun vil have, hvilket absolut ikke er tilfældet.

Det helt OK at vi er uenige. Jeg har givet udtryk hvorfor jeg bruger ad-block her på siden. Ydermere sagt at jeg gerne vil støtte sider, hvor der sker noget aktivt. At du/I definerer at "der sker noget her" på siden og jeg definerer det anderledes er bare sådan det er.
Kaasje

#53

Guru
08-12-2015 20:56
#52 Og du påstår at Thomas ikke yder! Hvor fanden er forskellen!?

1000 daglige brugere og indlæg er åbenbart ikke aktion nok til dig. Fint.
Ynkeligt, men fint. Det er i sidste ende dit valg.
Guru
08-12-2015 21:04
#53 Stop nu med det der. Det kommer du ingen vegne med. Skal ikke til for 20. gang at kommentere på hvorfor jeg bruger ad-block herinde. Som sagt bruger jeg det ikke på visse andre sider, da der sker noget aktivt på disse sider, med daglige nyheder etc.

Det er MIT valg. Så lad venligst være med at pådutte mit at jeg partout skal slå det fra, når jeg ikke finder for dette. Skal nok slå den fra når der sker noget JEG finder der sker noget nyt herinde.

Slut herfra.

Supporter Aspirant
08-12-2015 21:04
Thomas kunne vælge og bombardere sitet med reklamer, og sikkert flere der er dårlige spiller musik og hvad ved jeg, og dette ville kunne gøre han kunne lave en konkurrence i måneden måske hveranden i de reklame indtægter han ville få...

Men hvor længe ??
Hvis det bliver plastret for meget til og kommer alt muligt lort er der endnu flere der enten ville forlade forum'et ( som er det, det er ), og langt de fleste resterende brugere ville så få sig adblock på siden fordi det ville simpelthen blive for irriterende at høre og se på...

Konkurrencerne kunne gøre 1 mand glad ud af alle brugere lad os sige 6 gange om året, tror nu hurtigt han ville miste flere brugere end han ville få!!

Og du ville helt ærligt fortrække at der kom konkurrencer ?? -.-

Personligt har jeg også en bruger på Tweak men kigger der inde hvad hver 14. Dag ?
De kommer med artikler osv i ny og næ, men ellers er sitet jo dødt !!!

Tilgengæld er jeg her hvad, mindst 5 gange dagligt af kortere/længere perioder..

Vi er da enige om at konkurrencer er lækre, men for hvilken pris vil du gerne have dem ?





Zune

#56

Ultra Supporter
30-12-2016 22:37
Nu bruger jeg ikke adblocker herinde...

men den der unibet reklame er da til at blive idiot af hvis man ved et uheld kommer til at mouse over... jeg var det ved at falde ned af kontorstolen da lyden den begynder blæse ud


please go fix :D
Quell

#57

Monsterbruger
10-02-2017 11:37
Hey.. kald mig bare en gammel nisse hvis jeg lyder sur, men nu har jeg kørt uden AdBlock i virkelig lang tid på sitet for at støtte, på opfordring fra teamet bag..

men nu er der begyndt at dukke de her irreterende reklamer op der fylder "hele" siden.. altså alt det i det grå område med forstyrrende elementer, bla. den fra spillehallen.dk ... og er der reklame rotation på 30 sek eller så noget?!!!! min åbne fane jeg sidder og læser i blinker og skifter reklamer kontant jo !!!

nuvel jeg kan da bare gå blockere den enkelte reklame... men der kommer mange forskellige... Så er det noget i vil få fjernet eller skal man begynde at bruge adblock igen?

Go weekend alle sammen :)
Thomas

#58

BOFH
10-02-2017 11:46
#57>>Det er ikke noget vi vil fjerne, vi vil tværtimod søge at få mange flere af dem. Jeg er ked af at sige det, men jeg har regninger der skal betales og derfor er der reklamer på HOL.

Desværre er det ikke til at tjene ordenlige penge på klassiske banner reklamer mere og derfor har det været nødvendigt at følge med tiden og opdatere reklamerne. Vi holder dog stadig fast i at reklamer ikke må gå ind over indholdet.
Guru
10-02-2017 11:47
nogen gange kommer der reklamer baseret på hvad du surfer efter på nettet
Monsterbruger
10-02-2017 12:29
#59

Naturligvis :-)
Det er kun fair man støtter op reklamer eller ej, når man stilles en informations platform til gratis afbenyttelse.
ztr

#61

Gæst
10-02-2017 12:35
#60 på den anden side lever vi i et frit land. om man bruger adblock på hol.dk er jeg pænt ligeglad med. FRIHED.

og ja jeg blocker gerne reklame fra alle de sider jeg besøger.

Thomas

#62

BOFH
10-02-2017 12:40
#61>>Det står dig naturligvis frit for og jeg har da også beregnet at lidt flere vil bruge adblock når der kommer skins på som den slags hedder. Jeg synes bare det er usympatisk når vi nu ellers forsøger at undgå at reklamerne forstyrer indholdet.

Men indrømmer da gerne at jeg bruger adblock på feks eb.dk da de netop slører for indhold.
Mega Nørd
10-02-2017 12:48
Jeg giver gerne 500-1000 kr som engangsbeløb/bestikkelse, eneste betingelse er bare at jeg vil kunne blokere indlæg fra specifikke brugere så de ikke vises når jeg besøger Hol.dk...

ztr

#64

Gæst
10-02-2017 12:50
#62 kan siden ikke løbe rundt på andre måder :-) har i overvejet at oprette en https://www.patreon.com/ er nu sikker på folk gerne vil smide lidt håndøre i.
Quell

#65

Monsterbruger
10-02-2017 12:53
#58 Det er jeg helt forstående overfor at du har regninger der skal betales... Det er bare super forstyrrende når der kommer en reklame som dækker det hele også den skifter til en anden efter 30sek - 1 min... - Det faktisk det jeg syntes der er det største problem den hurtige rotation ville være bedre med en reklame der ikke skifter før man skifter til ny tråd eller opdatere siden...

Det skam også på opfordring fra jer jeg har fjernet min adblock, da jeg helt naturligt gerne vil støtte forumet.

#59 sikkert... har aldrig besøgt spillehallen.dk så det lidt ved siden af ;)
the688

#66

Guru
10-02-2017 12:56
#64 - har været forsøgt og talt om mange gange. Virker ikke.
Thomas

#67

BOFH
10-02-2017 12:59
#63>>send mig pengene så skal jeg love dig at du ikke kan se indlæg fra de brugere du ikke vil se og de kan heller ikke se dine.

Click [IP BAN AKTIVT] :-)

#64>>Der findes ikke brugbare alternativer til reklamer. Desuden viser al historik at lige så snart folk donerer penge, så tror de at de er medejer af siden og forlanger regnskaber og medbestemmelse over hvad pengene bruges til. HOL er et firma som jeg ejer og det skal jeg kunne drive som jeg vil og så hvis det betyder at der er et overskud til mig.
Thomas

#68

BOFH
10-02-2017 13:01
#65>>Jeg har fuld forståelse for din klage, men det er netop rotationen der gør at jeg kan få flere penge i kassen.
Monsterbruger
10-02-2017 13:03
#64, den slags har ingen effekt. Der er omkostninger forbundet med at drive et site som HOL også udover de økonomiske aspekter, og man kan altså ikke drive alt med kærlighed og kildevand :-)

Valget er jo taget efter overvejelser fra Thomas uden det afsporer konceptet om ikke at chikanere brugerne mere end højst nødvendigt, but it takes two to tango :-)

HOL stiller stadig en platform til rådighed, så bidrager med relevans for de besøgende, og mon ikke man se de fairness i at bidrage til fællesskabet i stedet for bare at snylte :-)

Mega Nørd
10-02-2017 13:07
#67 Det var nu ikke min oprindelig plan at de skulle løses på dén måde, men jeg skal tænke over det ;)
Guru
10-02-2017 13:15
synes f.eks det ok at der er reklamer i gratis apps som f.eks speedtest på min mobil (kan også være et program til computeren) så længe det ikke er spam eller lige frem virus hvor man nemt ved et uheld kan komme til at trykke på reklamen,linket og vupti så der virus

Vil man så have dem fjernet kan man betale et beskedent beløb og så få låst op for alle funktionerne og få fjernet reklamerne.

Det synes jeg er ok

Men ikke at der konstant skal være reklamer på youtube 10-20 sekunder før jeg vil se en video (bruger youtube vildt meget), der er bare så meget spild tid pga det og jeg er rigtig glad for jeg har mulighed for at bruge en ad blocker og har magic atcion der også kan fjerne de der mega irriterende reklamer.

Synes som mange andre der bestemt ikke skal være så mange og irrriterende reklamer på en hjemme side, at man fryder sig over at der findes ad blocker og at man gratis uden reklamer ;-) kan bruge dem, som dermed for den modsatte virkning når en hjemmeside har reklamer på siden som gir den en extra indtægt, at man vælger at bruge ad blocker og dermed minimere sidens indtægter,mulighed for at få dækkens hjemmsidens omkostninger via reklamer på siden
Elitebruger
10-02-2017 13:18
Jeg syntes det er helt fint med reklamerne hvis det kan gøre at jeg kan bruge siden gratis , i det øjeblik jeg skulle til at betale et fast månedligt beløb for at bruge siden så var jeg ikke længere bruger så længe leve reklamerne på HOL.

Og tak for en fantastisk side Thomas.
Pendor

#73

Semi Supporter
10-02-2017 13:36
#72 Jeg forstår heller ikke alt det piveri over reklamerne, de irriterer mig ikke synderligt og hvis de kan skabe økonomi nok til at drive siden (og give Thomas en ferie i nu og næ) er det fint med mig.
Elite Supporter
10-02-2017 17:21
#73

+1
Forumansvarlig
10-02-2017 17:43
Og hvis folk er i tvivl - hvis I oplever invasive reklamer - som f.eks. med overlay, autostart af video og lyd etc., så sig til, så får vi dem fjernet. Vi gider ikke sådan noget juks.
inckie

#76

Gæst
10-02-2017 18:01
#75 Måske nogle guide lines for hvordan en sådan rapport skal laves ville måske være smart.

F.eks. at det er godt hvis den indeholder et screenshot af reklamen etc..
Quell

#77

Monsterbruger
13-02-2017 13:40
#68 Hvis den super hurtige rationen er et nødvendigt onde, kan du så i det mindste ikke gøre sådan at det konstant er "hele siden reklame" der skifter eller kun "de små" reklamer der gør.
For når den går fra små til store reklamer eller omvendt er det super belastende....
Thomas

#78

BOFH
13-02-2017 13:58
#77>>Nej det er ikke styret på den måde. Ja det blinker lidt når den skifter, men så kan du jo istedet glæde dig over at vi har tjent et par øre eller 3 hver gang der kommer en reklame der fylder hele siden.
Monsterbruger
14-02-2017 20:40
Det er skæmmende folk kan klage over reklamer, når alt content er frit tilgængelig.

inckie

#80

Gæst
15-02-2017 01:27
#79 Det er skræmmende at man skal finde sig i at blive udspioneret og overvåget.
Monsterbruger
15-02-2017 06:47
På med sølvpapirshatten, brænd din smartphone og pc. Velkommen til 2017
snuppe

#82

Supporter
15-02-2017 10:10
Hvad koster det at holde en side som HoL kørende månedsbasis?
Charly

#83

Nørd Aspirant
15-02-2017 12:10
#82 Hvorfor?
HOL Moderator
15-02-2017 18:38
#82 Penge, og mere end 1 kr.
snuppe

#85

Supporter
15-02-2017 19:02
#84
2kr?
inckie

#86

Gæst
15-02-2017 19:55
#84 Og mere end det burde, pga. dumme valg i fortiden ;-)
Forumansvarlig
15-02-2017 19:56
#86 - Hvad burde det koste da?
inckie

#88

Gæst
15-02-2017 20:08
#87 Stop f.eks. med at leje Windows licens(er) osv? - Så ved du godt hvad jeg mener.

Stop med at sende udviklingen af siden til tredje verdens lande osv osv (det bliver tingene heller ikke billigere eller bedre af)

Monsterbruger
15-02-2017 20:10
#88

Hvorfor kommer du på HOL?
inckie

#90

Gæst
15-02-2017 20:14
#89 Primært for at hjælpe folk, diskutere ting osv ?

Jeg ved faktisk mere end hvad folk lige går og tror i forhold til hvordan HOL er blevet udviklet.

Jeg har faktisk betalt strøm og internet til en HOL udviklingsserver, for mange år siden ;-)
Forumansvarlig
15-02-2017 20:19
#88 - Jeg havde håbet du havde givet et konkret bud på hvad det burde koste, så vi havde noget at sammenligne med når/hvis de faktiske omkostninger kommer frem.

Udviklingen bliver ikke sendt ud af landet.
Leje af Windows licens er latterligt billigt nu om dage.
inckie

#92

Gæst
15-02-2017 21:03
#91 Jeg snakker om valg lavet i fortiden.

HOL blev jo netop udviklet i et tredje verdens land. Den version som aagaard brugte oceaner af tid på rent faktisk at få til at virke. (jeg er sikker på Thomas har sendt ham mange flasker rødvin for at gøre det)

- Altså også langt tid før du overhoved var ombord på admin teamet.

Anyway: Linux er gratis - mange bække små giver en stor å.

Det er umuligt for mig at give en bud på hvad det burde koste for LIGE præcis HOL, men min erfaring siger mig at Linux servere bare er langt billigere end Windows servere.

Det er også nemmere at finde folk der kan arbejde med LAMP stakken (gratis) end det er finde folk der gider det samme med en tilsvarende Windows/.NET stak. - men det er alt sammen forsent nu, fordi Thomas har valgt .NET vejen.

Jeg tilbød allerede min hjælp den gang Thomas skreg op om at han ikke kunne finde nogle til at kode på hol (måske derfor jeg også er lidt bitter?)

- Ud over ville jeg da gerne tilbyde at trække på mine forbindelser i forhold til hosting, måske jeg kunne finde nogle i mit netværk der ville rent faktisk gerne ville sponsorer det / sælge billigt - men det må Thomas komme til mig omkring :-)
inckie

#93

Gæst
15-02-2017 21:21
#92 Ud over ville jeg da gerne tilbyde at trække på mine forbindelser i forhold til hosting.

Har allerede fået en positiv tilbagemelding, som gerne ville vide noget om det nuværende setup.

Så Thomas skal bare komme til mig (han burde have min email) - det kan være det bliver spild af tid - det ved jeg ikke.
noname321

#94

Gæst
15-02-2017 21:27
#87....

Jeg gætter på 1000,-/md... for: Xeon E3, server med 32 GB RAM og et par SSD diske.
inckie

#95

Gæst
15-02-2017 21:39
Det er sjovt nok også sådan mit hurtige bud.

2x servere á 500 kr.

Så har de vidst også en test/staging server.
inckie

#96

Gæst
15-02-2017 21:40
#95

Skulle have stået 1500 kr og ikke 500 kr.
Thomas

#97

BOFH
16-02-2017 00:18
#82>>Det findes der ikke noget entydigt svar på, for det afhænger jo helt af hvad vi laver og hvor meget arbejde der ligger bagom siden. Men hvis du taler om servere, så er det faktisk ikke så slemt, Den server vi lejer i dag koster under 1000 kr om måneden og så kommer der noget backup, DNS services sov.

Men der er mange flere omkostninger end bare det.

#86>>Nej det er skam begrænset

#88>>det koster 20€ om måneden at leje en windows licens, det er altså ret begrænset. Desuden har der ikke været udviklet på denne version af HOL i udlandet i omkring 10 år.

Ja vi forsøgte at få et danske bureau med udviklere i asien til at lave siden på Drupal platformenen. Desværre var de langtfra så gode som de påstod og kan faktisk se at selskabet senere er gået konkurs, så det var nok ikke den eneste gang de ikke kunne holde hvad de lovede.

#92>>Den virkede faktisk også før Aagaard gik i gang på den, bare ikke lige så hurtigt eller stabilt. Sitet er faktisk meget mere moderne i koden end selve designet måske antyder :-)

Men lige den med PHP vs .net er jo generelt et resultat af hvad de personer jeg har fundet kunne bidrage med. Rene som lavede den første version af HOL programmerede i ASP og da jeg ikke har erfaring med linux, var valget af server også oplagt. Men der er sådanset ikke stor forskel på hosting prisen mere, 20€ er alt vi giver.

Om du har tilbudt din hjælp med at kode HOL, det kan jeg så personligt ikke huske og har heller ikke nogle mails fra dig om den slags. Så mon ikke det er kommet i en forum tråd og der er altså over tiden kommet mange der mente at blot kunne lave en ny version på en weekend. Det er desværre lidt mere kompliceret, så kan ikke love at du er blevet taget seriøst hvis du skrev det i forum. Når først man skal tage hensyn til mængden af brugere, sikkerhed osv. Derudover kan din timing jo have været forkert og der var gang i andre ting, som feks drupal.

#93>>Det er måske lidt svært at ikke lyde utaknemmelig, når du tilbyder at hjælpe med at reducere omkostningerne. Det er bare ikke sikkert det er en kost effektiv måde at gøre det på. En sponsor vil jo som regel gerne have noget igen i form af reklame og med de priser der i dag er på hosting af servere, så var det nok bedre at vise reklamer og så selv finansiere serveren. Det giver også frihed til at flytte rundt som behovet ændrer sig og så undgår vi helt klart en HWT situation hvor de står med deres egen server som de skal indkøbe nye dele til. Hvis HOL’s server dør nu så lejer jeg blot en ny som formentligt er oppe og køre om 15 minutter og så kan jeg sætte restore af backups i gang og være kørende en gang i løbet af i morgen.

#96>>500 er ellers tættere på end 1500 og så har vi kun en server.
Forumansvarlig
16-02-2017 13:38
#92 - Altså også langt tid før du overhoved var ombord på admin teamet.

Din hukommelse er ikke helt god længere, for jeg var her da der ad flere omgange blev forsøgt med østlig udvikling, både på Drupal som Thomas nævner og .net.
Mega Supporter
16-02-2017 20:16
Denne tråd har lige gjort mig opmærksom på, at adblock var aktiv her. Den er nu deaktiveret på siden :)
inckie

#100

Gæst
16-02-2017 20:23
Jeg må ærlig indrømme at jeg slet ikke var klar over at en Drupal version var forsøgt udviklet. (lorte langsomt CMS anyways)

Men du var ikke admin dengang Aagaard kom til mig og spurgte om han måtte stille HOLs udviklings maskine hjemme hos mig.

#97 Hvad er så de "store" udgifter til siden, der en gang i mellem er ballade om.

Er det fordi du ikke reelt kan leve af det ? (jeg har hørt ad bagveje at newz.dk faktisk tjener penge på deres bruger betalings funktion)

Thomas

#101

BOFH
16-02-2017 21:34
#97>>nu mindes jeg ikke at jeg har sagt at der er store udgifter, blot at indtægterne var små og jeg vil faktisk gerne tjene lidt penge på siden hvis det kan lade sig gøre. Men jeg kommer aldrig til at leve af den, det ville kræve en omsætning på over 700.000 kr om året.

Jeg kan da lige høre News folkene om de tjener penge, jeg har dem på min kontaktliste så hvis jeg spørger får jeg sikkert et svar.
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner