• Forum
      /  
    Off Topic
      /  
    Hyggekrogen
  • 20-01-2013 · 13:01 1653 visninger 18 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • Vurdering af vores website

    Af Nordjuten Bruger Aspirant
Hej Holler!

Tilbage i november 2o11 sad mig og en kammerat og overvejede at starte en webshop, men vi manglede erfaring fra regnskab, skat, kundekontakt osv. - Alt det man burde have for at starte wen webshop. Vi besluttede os derfor for at oprette en simpel servicevirksomhed, der tilbyder erhvervsrengøring til det danske erhvervsliv. Vores målgruppe er primært mindre virksomheder idet vi kun gør det for at få det at drive virksomhed helt ind på kroppen. Rengøring er til at forholde sig til og det kræver ikke noget lager eller andre store investeringer for at kunne begynde.

Som sagt ville vi prøve det inden vi tog det store spring og åbnede en webshop.. Vi fik lidt mere success end vi havde regnet med og har besluttet os for at fortsætte i denne vognbane.

Vi havde hotel hos Meebox.net som iøvrigt er et super webhotel med enormt god service. Det må jeg vel godt sige uden det lyder som reklame og alt muligt??. De kunne bare ikke tilbyde os det vi havde brug for så vi flyttede til one.com.

Anyways.. Vi mistede alle vores filer og vores CMS website der var bygget op i Concrete5.. øv!!

Jeg besluttede mig for at prøve one's webeditor og det viste sig hurtigt at være en ret god substitut til concrete5! jeg vil i den forbindelse godt høre Jer herinde, hvad i synes om siden? Er det noget der ville fange jer og er der noget jeg kan lave om på for at beholde gæsten derinde.

Jeg har ingen erfaring indenfor webdesign eller kodning og dette er mit første rigtige forsøg på en ordentlig hjemmeside.

Alt kritik modtages med kyshånd :)

/Martin.

Bruger Aspirant
20-01-2013 13:02
Hjemmesiden hedder selvfølgelig www.servicenord.dk
phL

#2

Bruger Aspirant
20-01-2013 13:15
Synes du skal genoverveje farven til banneret ( Velkommen til vores nye stie). Synes det tager alt for meget af ens øjefang pga. den stærke farve. Plus at din navigations menu farve går i et med banneret. Udover det synes jeg det er en flot og kreativ hjemmeside :-)

Elite Supporter
20-01-2013 13:16
#1
Rigtig god hjemmeside, meget overskuelig og flot, at se på.

P.S, håber det er jeres egne billeder eller, at de er med åbne rettigheder- ikke bare nogen i har fundet på google search.

- det er desværre en gentagende fejl ved nye websnedkere, og det kan altså ende i bøde og regninger i høj klasse hvis de er "stjålne".
Bruger Aspirant
20-01-2013 13:19
#2 tak for info :) Farven overvejes. De skulle virke 'friske' og iøjnefaldende.. men de er lidt skarpe ja.

#3 De skulle gerne være gratis, du kan finde dem på google. Men fandt dem på et site der solgte billeder. De lå under en gratis kategori. :) Hvis det ikke passer fjerne vi dem selvfølgelig.
Elite Supporter
20-01-2013 13:24
#4
En rigtig god idé er, at tage sine egne billeder til hjemmesiden.

Evt., med egne medarbejdere- både for, at være sikker på, at alle rettigheder er overholdt, men også for at skabe en nærhed mellem hvad man oplever på hjemmesiden og hvem, der rent faktisk er den fysiske kontakt med kunden.

Mht., farverne synes jeg de er friske og lækre. Ingen grund til, at ændre dette.
Bruger Aspirant
20-01-2013 13:27
#5 Det går vi ogsåmed tanker om at gøre. Så virker det hele mere gennemført end hvis man 'bare' køber dem på nettet.

Har ændret en smule på sitet nu, men er ikke sikker på om det virker mere forvirrende når det er mere delt op mht. banner og menuen.

'Velkommen til vores nye site' bliver skiftet ud med et slideshow senere hen. Det er bare midlertidigt for at informere vores kunder.
Elite Supporter
20-01-2013 13:29
#6
Personligt, synes jeg det ser meget bedre ud, når det er samlet.

Med et mellemrum ligner det en fejl i mine øjn.

*Specielt nu, hvor den nederste servicemeddelelse er kommet med i den grønne bund, hvilket ser rigtigt godt ud.
Superbruger
20-01-2013 13:33
Under kontakt ville jeg f.eks skrive noget i stil med:

Mail: salg@servicenord.dk

Ønsker du at kontakte Service Nord I/S kan det gøres via telefon eller pr email.
Vi er til at træffe alle ugens dage på tlf. 42 44 51 90 eller 42 45 51 90

Kommer du ikke igennem på telefonen er du meget velkommen til at lægge en besked. Så ringer vi tilbage hurtigst muligt.

Vi tilstræber at besvare alle emails indenfor 8 timer alle ugens dage.
E-mails besvares på hverdage i tidsrummet 16:00 - 22:00
og i weekender/helligdage 10:00 - 22:00


Noget i den stil :) Men synes siden ser overskuelig og fornuftig ud :)
Bruger Aspirant
20-01-2013 13:51
Jeg har nu samlet den øverste del i håb om det giver lidt mere overskuelighed :)

#8 tak for input, men det er med vilje vi henviser til vores mail først :) Vi har en smule travlt PT så det er bedst vi modtager henvendelser på mail. Ellers skal vi bruge vores eneste frokostpauser på at snakke i telefon :)
Nørd
20-01-2013 14:14
Rigtig fin side, men hvis jeg skal komme med lidt konstruktiv kritik, synes jeg selve billedet: Velkommen til vores nye site, er en anelse for stort. Jeg sidder på en laptop med 1366x768 opløsning og kan kun se spidsen af fingrene. Synes ikke det harmonere at man skal scroll ned hver gang man skal have information, den burde stå som det første. Det er jo det i sælger på :)
Bruger Aspirant
20-01-2013 17:32
#10 Tak skal du have :)

Billedet er lidt for stort ja. Som sagt arbejder jeg på et slideshow, så må jeg arbejde lidt på størrelserne også
Maxibruger
20-01-2013 18:49
#11 Søg efter Liquid Layout eller Fluid Layout på google og find nogle tutorials.

Her er lige et link:

http://css-tricks.com/the-perfect-f.../

Så behøver du ikke bekymre dig om resolution :)
Maxi Supporter
20-01-2013 19:01
Baggrunden er lidt ironisk i forhold til indholdet. Det ligner noget der er meget beskidt, og jeres services skulle gerne være rene. ;)
Ultrabruger
20-01-2013 19:56
Små kommentarer til de 3 hvide "kasser" i har på forsiden (med billeder og tekst under): Der er for meget tomt plads under teksten. Overvej måske en lidt større skriftstørrelse. Ryk teksten en lille smule tættere på billederne, men kun meget lidt!

Du skulle måske overveje at skifte farven på det øverste banner, eller i det mindste nedtone farven. Jeg ville lave en gradient farve, eller noget skygge på :)
Junior Supporter
20-01-2013 20:25
En enkelt ting - hvorfor er der 2 "blade" i jeres logo øverst til venstre på siden, men kun 1 "blad" i logoet i baggrunden på velkomst skærmen ("Velkommen til vores nye site")
Bruger Aspirant
21-01-2013 15:00
#12 ja det skal vi arbejde enormt meget med! Fandt ud af det i dag at den ikke tilpasser sig.. øv. Har redigeret lidt i siden og gjort det hele lidt mindre og lagt et mindre diashow ind så det ikke virker så voldsomt, derudover har jeg valgt andre farver der er mere neutrale.

Det bliver først udgivet senere i aften da det trænger til lidt finpudsning :)

#13 Baggrunden er ironisk ja ;) Lidt sjovt, men det er meningen.

#14 Det er også gjort i det nye design. Kasserne fylder nu kun så meget som teksten+ billedet og med en mindre border omkring.

#15, hvad er det for nogle kasser? Har måske glemt et layer inde bagved..Det må jeg lige se på i det nye design.

Tak for info so far :) Det er dejligt med noget kritik! Vil gerne siden bliver så fejlfri som muligt
Ultrabruger
21-01-2013 16:51
#16 Er det nye design online nu, eller har du ikke opdateret det? Jeg kan nemlig ikke se nogen ændringer :)
Superbruger
21-01-2013 17:46
Jeg synes, det er en fin lille side men tekstdelen mangler måske lidt korrekturlæsning i forhold til kommatering og stavning. Hvis der bare er tale om placeholders, er det naturligvis ligegyldigt.
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner