• Forum
      /  
    Hardware
      /  
    Generel hardware
  • 28-12-2011 · 20:39 1015 visninger 4 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • Eventuel salg af gammelt hardware (Ikke salgstråd)

    Af Blabber Juniorbruger
Hej forum

efter jeg er begyndt at samle dele til min nye pc følger jeg dagligt med her inde for at blive lidt klogere i forhold til hardware. jeg ser nogen gange tråde hvor personer sælger ældre hardware, men hvad kan i bruge alt det gamle til? grunden til at jeg spørger er at jeg selv er helt grøn på dette område og ikke forstår at man vil benytte gamle brugte dele til en computer?

Superbruger
28-12-2011 20:52
Forestil dig lille Lise på 8 gerne vil spille Pixeline.

Enten investerer du i en splinterny computer som hun overhælder med saftevand om ca. 1-40 dage eller også køber du en brugt spand som sagtens kan klare Pixeline og ikke nødvendigvis får far til at gå fra blid til blodrød hvis uheldet er ude :-)

Det var bare ét eksempel. Der er også nogen som bygger mediecenter, og jeg tror næsten jeg kunne blive ved.

Tit og ofte er det bare sådan, at folk har forskellige behov og heldigvis for det! :D
Semi Supporter
28-12-2011 20:57
For 10 år siden skulle man gerne have det nyeste af det nye hardware for at sikre sig, at man kan køre det nye software i nogle år frem. Forholdet mellem hardware og software har dog ændret sig sådan, at selv den mindste PC i dag er fint til at køre Windows, Office osv på, og vise videofilm mv.

Derfor kan man i dag fint købe en "gammel" gamer-pc og bygge den om til mediecenter, eller købe en gammel office-pc og have en fin server ud af den.
Juniorbruger
28-12-2011 21:07
Det giver jo rigtig meget mening det i skriver og når man køber billigt brugt er man ikke så øm over det man køber:)
Mega Supporter
28-12-2011 21:23
Personligt har jeg ikke brug for at være med hvor det sker(det nyeste hardware), derfor kan jeg sagtens bruge dele der er to år eller ældre.
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner