• Forum
      /  
    Programmering og webdesign
      /  
    Hjemmeside design
  • 25-12-2011 · 19:13 1134 visninger 9 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • Hvad lægger du vægt på når du handler på nettet?

    Af madsherlev Bruger
Hej!!

Jeg skal snart til at åbne en webshop som sælger babylegetøj. Men jeg vil høre om lidt forskelligt, hvad i ville gøre hvis i kom ind på sådan en hjemmeside.

-Hvad ville i sige til hvis der stod at shoppen var helt nyåben eller skal man ikke skrive noget om det?

-Hvor meget vægt synes du der ligger i et design, skal det være simpelt, eller skal der være en masse smarte ting.

-Hvordan med leveringstiden. Vil du fravælge det hvis der er lang leverings tid?

Håber at i vil svare på det.

Mange hilsner
Mads

Guru
25-12-2011 19:15
E-mærket og overskueligt design er noget jeg vægter højt. Det kan selvfølgelig ikke nytte noget hvis andre butikker har samme vare til lavere pris og på lager, hvis du har 3 ugers leveringstid.
Monsterbruger
25-12-2011 19:16
Åbningstilbud.
Det skal være godt design og ikke for simpelt.
Ja.

MEN ville aldrig købe babyting på nettet.
Monster Nørd
25-12-2011 19:17
#2: Hvorfor ikke?
Bruger
25-12-2011 19:18
Hej føler at hvis man skriver man er en ny åben webshop vil folk vælge os fra da der måske er mere erfarende på nettet?
Elitebruger
25-12-2011 19:37
Hvis du skal sælge babyting, vil jeg mene at det er meget vigtigt at siden er meget overskuelig, da det nok mest vil være "ældre" (aka. ikke teenage) kvinder, der vil benytte sig af det.
Elitebruger
25-12-2011 19:42
Du kunne vel evt. lave nogle åbningstilbud, så interesserede kunder får positive erfaringer med shoppen.
Når jeg skal handle i en webshop, så kigger jeg mest på hvad andre syntes om siden, og om betalingen foregår krypteret som fx SSL. Designet er også en god ting, men jeg vil hellere handle i en webshop der ligner lort, men hvor folk har gode erfaringer.
Monsterbruger
25-12-2011 19:45
Personligt synes jeg alt for mange sider gemmer kontakt oplysninger - telefon nummer væk.. Og det er en ting der irriterer mig :)
Tænker ligeledes billeder af de forskellige produkter og meget gerne mere en et billede..
Ny på siden
03-01-2012 21:59
Det alfa omega hvis du vil starte en shop, er at folk kommer ind på siden. Så jeg synes du skal gøre op med dig selv hvordan du vil få folk ind på siden, og om du har den nødvendige viden til det, eller om du skal bruge hjælp.

Personligt synes jeg ikke det gør noget der står shoppen er nyåbnet, så længe den fremstår seriøs. Dvs. tydelige kontaktoplysninger og generelt bare en overskuelig side. Jeg ligger stor vægt på det er en overskuelig side. Jeg gider simpelthen ikke bruge tid på en side, med grimt design og alt for mange smarte ting som ikke er relevante.
Et godt eksempel på en overskuelig side er http://www.miinto.dk/ . Man kan let finde det man leder efter, og produkterne bliver præsenteret på en lækker måde.
Mega Supporter
03-01-2012 22:10
Facebook! Facebook er det nye, men så omvendt set er det jo ikke primært din målgruppe.
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner