• Forum
      /  
    Hardware
      /  
    Computerskærme
  • 28-06-2008 · 12:15 1444 visninger 7 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • HAr brug for hjælp til at vælge 26" game skærm

    Af Thomaslje gæst
Hej er der ikke nogle der kan hjælpe mig med at bestemme hvilke af de her skærme der er bedst

http://edbpriser.dk/Products/Listpr...

ps håber ikke der er for mange andre der har spurgt om sådan noget men nok ikke i 26"

Supporter Aspirant
28-06-2008 12:41
jeg synes du skal vælge samsung t260. den har nogle ret imponerende specs og har et meget lavt strømforbrug.

jeg køber den snart, idet jeg nu sidder med min 3. 28" hanns g skærm som lige er gået i stykker og gidder ikke tænde. så hold dig fra hanns g no matter what.
Thomaslje

#2

Gæst
28-06-2008 13:22
Hej vandre pind Hvad med den nederste Skærm der er 28 tommer er den ikke værd at se på og den har jo 3ms responstid

hvis vi så skal sammenligne de to skærme den nederste 28" og den anden 26" t260 hvad ville så være bedst
Monsterbruger
28-06-2008 13:31
#1
jeg køber den snart, idet jeg nu sidder med min 3. 28" hanns g skærm som lige er gået i stykker og gidder ikke tænde. så hold dig fra hanns g no matter what.

Jeg sidder selv med en 28'' HANNS.G som virker perfekt, intet at klage over what so ever.
Hvor længe har du haft din?
Supporter Aspirant
28-06-2008 16:15
Den jeg har nu virkede i 3 dage før den døde - Den havde et rigtig godt billede, så det er ret ærgeligt. Min første skærm havde en død grøn pixel midt på skærmen. Den anden var slemt plaget af backlight bleeding, dvs. den lyste op i siderne ved sort baggrund. Jeg synes det er en rigtig fed skærm, man vænner sig hurtigt til den store størelse og det er svært at nøjes med mindre bagefter. Der er bare mange der er fejl på - Nogle påstår på nettet det er ca. hver 2. der fejler noget.

#2 Ang. den Viewsonic: Den bruger præcis samme panel som Hanns G. Jeg vil tro at der er lige så stor risiko for at modtage en med fejl.
Matti

#5

Gæst
28-06-2008 16:21
Ok sælger selv Hanns G og sidder selv med en i 28" og ud af over 2-300 solgte tror jeg vi har haft reklamationer på 4-5 stykker.. Så hver anden holder vist ikke helt..

Og det er i 19", 22" 28" dem jeg hentyder til der er solgt og som har været rekl. på.

Og fandme nice design og gode spec de kører med..
Supporter Aspirant
28-06-2008 16:39
"5 Ok, man læser jo så meget på nettet... Jeg ved bare jeg har været mere end almindelig uheldig.
Monsterbruger
28-06-2008 17:25
Jeg har haft min skærm i snart 1 år, og den fejler intet. Jeg er stortset enig med hvad der siges i dette review: http://www.engadget.com/2007/10/24/.../
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner