• Forum
      /  
    Software
      /  
    Generel software
  • 03-09-2005 · 16:46 594 visninger 28 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • undgå at pilfingrer ødelægger puterne, hvordan?

    Af kb Semi Nørd
hej
har fået tjansen at holde styr på en række computere i den lokale ungdomsklub/cafe nogle af maskinerne skal bruges til gaming mens andre skal bruges til rent internetsurf.
jeg ønsker såvidt som muligt at holde pilfingrer fra at ødelægge noget, så hvis nogen har forslag til hvordan jeg kan gøre det kunne det være rart.
regner med at alle maskiner bliver lavet med en admin bruger (med password) og en "almindelig" bruger (begrænset bruger og uden password)
men er der flere der har forslag til hvad jeg ellers kan gøre?
kunne fx være rart hvis jeg kunne forhindre folk i at downloade filer osv.
nogen forslag?
mvh kenneth brodersen

CV

#1

Elite Supporter
03-09-2005 16:49
#0 Kan du ikke sætte en proxy op eller noget, der gør det umuligt at downloade exe filer og hvad der ellers er?

//CV
Monsterbruger
03-09-2005 16:50
Jeg ved ikke helt hvordan man gør det rent praktisk men jeg har selv været på kursussteder hvor de hver eftermidag kørte et eller andet program som "resetter" pc således at alt der er pillet ved, downloadet osv i løbet af dagen blev slettet/ændret således at pcerne så ud som de gjorde om morgenen. Måske er det noget i den stil du skal have fat i
user

#3

Gæst
03-09-2005 16:51
husk administratorpassword! Du skal også læse hvad der bliver spurgt om herinde, med hensyn til at omgå admin:)
Ultrabruger
03-09-2005 16:52
man kan også bare installere deepfreez eller hvad det nu hedder... gOr at man kan lave så meget om man vil men saa når man genstarter saa er det hele tilbage som fOr...
kb

#5

Semi Nørd
03-09-2005 16:54
#1 er også noget af det jeg havde tænkt på, men umiddelbart hersker der kaos (intet der fungerer dernede) og de har ingen desideret server, så det er ikke umiddelbart en mulighed.
nu begynder jeg så først også mandag og starter med at sætte dem op der, og er der store problemer med at folk ødelægger dem, er det nok en løsning.
men intil ivdere vil jeg gerne holde alt "lokalt"
#2 har jeg også hørt om det der. mener det er en kombination af noget specielt hardware og software der skal bruges
Elitebruger
03-09-2005 16:54
En billig løsning er at ghoste harddisken.

Så kan du i tilfælde af "sabotage" bare smide en ny version med drivere og alt ind. Tager ikke så lang tid.

Junior Supporter
03-09-2005 16:55
#4

ja, det er vidst nok sådan et PCI i kort man kan købe.... Det havde de på min gamle skole hvert fald
Ultrabruger
03-09-2005 17:21
Der findes en brugerflade som især bruges på netcafeer. Den installere man oven på Windows og den gør, at der kun er adgang til det mest nødvendige på computeren. Kan ikke umiddelbart huske, hvad det hedder. Nogen der kan hjælpe?
Guru
03-09-2005 17:26
#7 kortet hedder reborn, jeg fjernet vores for 3 år siden og installeret deepfreeze istedet som er bedre og 100% stabilt. Jeg bruger også ghost, det er mest til når programmer skal opdateres (nye proggram pakker)

Ulempen ved deepfreeze er at ingen kan gemme noget lokalt på maskinen andet end hvis du har 2 partitioner og undladt at "fryse" den ene partition. Fordelen er jo at uanset hvad ungerne rører ved software mæssigt skal der kun en genstart til at alt er som da man installeret det. Har selv lavet 4 pc'er til en klub på den måde.
Guru
03-09-2005 17:34
Jeg har forresten nogle reborn liggende du kan få tilsendt og afprøvet, det er tæt på gratis. Bare transport og en 20'er i administrations gebyr ;o)
kb

#11

Semi Nørd
03-09-2005 18:53
#10 hey lyder da egentlig godt, det tror jeg godt vi kan finde ud af

har nogle spørgsmål til ghost, kan være du #10 eller en anden kan svare på dem.
hvis jeg nu laver ghost images og lægger dem på en ekstern hd, er det så muligt at tilgå dem i det der dos mode uden at skulle installere windows (og ghost) først?
for så laver jeg da bare ghost images af alle maskiner og smækker dem på en ekstern disk (så tager det da ik lang tid hvis "uheldet" er ude)

angående det deepfrezz der, det vil altså sige at jeg kan (på gaming computerene) give folk adgang til KUN at åbne fx cs og de andre spil derpå?

men for at kunne bruge det reborn ting, kræver det ik at man har en server kørende hvor den kan "opdatere" fra?

mange tak for hjælpen folkens
hovedsagen er at alle maskinerne skal køre stabilt, og VIRKE, altid.



Guru
03-09-2005 18:59
#11 ang. ghost, ja du kan ligge det på en anden disk og boote ghost på en diskette og overfører det sådan.

Deepfreeze betyder bare at alle ændringer nulstilles ved genstart/sluk af computer når deepf. er aktiveret. Iden nyeste version kan du gøre det med partitioner, så savegames og lign. kan gemmes og hentes på anden partition end styresystem, dette gør også du ikke behøver antivirus og andre ting, da en genstart sletter ændringer og pc'en er nøjagtig som da du installeret den.

http://www.ccpro.dk/deepfreeze.htm
Nørd Aspirant
03-09-2005 19:01
Tja.. DeepFreeze til gamer PC'er (husk at disable før du installere spil og programmer) og Linux-computere til surf. Og så en proxy-server til at filtrere uønskede sider fra. Evt. med PeerGuardian, der blokerer kendte spyware osv. sider fra.
Guru
03-09-2005 19:02
#11 jeg har f.eks. ghost på en server og smider spejlet ud på en masniken via. programmet på serveren. Den ældre version og nok også den nyeste kan du lave en boot disk og overfører image/partition/disk to disk
inckie

#15

Junior Supporter
03-09-2005 19:06
gør som på min skole


De har lavet så alle computerne altid er ens når de starter op ... dvs hvis nogle downloader også installere noget, så er det væk næste gang computeren er gernstartet... den har altså taget et image af den selv... jeg mener det er pci kort der sidder i dem der gør det:)
kb

#16

Semi Nørd
03-09-2005 19:43
#14 har lige sendt dig en mail:)

det hele lyder meget spændende, og med deepfreez (eller hvad det nu hedder) eller reborn, så er ghost da slet ik en nødvendighed?

Ultra Supporter
03-09-2005 20:34
Hvis du WinXP Pro , kan du bruge gpedit.msc commandoen, der er nogen indstiller der kan hjælpe dig
Start Menu->Kør->skriv gpedit.msc
Havoc

#18

Mega Supporter
03-09-2005 20:47
#8 Det du tænker på er smartlaunch tror jeg.

http://www.smartlaunch.net/
Guru
03-09-2005 22:07
#15 det er enten deepfreeze eller reborn kort.

#16 kigger på det.
kb

#20

Semi Nørd
03-09-2005 23:57
tror jeg tester deep freez så, det ser meget spændende ud, dog har jeg et lille spørgsmål jeg ik rigtigt har fået svar på (tror jeg kan også ske jeg har overset noget)
når det hele nu kører og jeg fx vil installere et nyt program, opdatere windows, elelr ligende, er det så ikke et marerigt?
RMj

#21

Maxi Supporter
04-09-2005 00:01
Nu ved jeg ikke om noget af jer faktisk har prøvet at ghost WinXP det har jeg, og jeg har ikke kunne få det til at fungere. Winxp vil bare ikke starte når det er.. Med Norton Ghost.
Semi Supporter
04-09-2005 00:06
en grensaks er svaret.....ingen fingre-> ingen ballade
Guru
04-09-2005 00:31
#21 virker fint.

#20 umiddelbart nej, nu har jeg også 16 ens maskiner, jeg låser den ene op, opdatere, smider et nyt spejl på serveren (tager 20) og derefter smider spelje ud på de resten 15 (tager mellem 20-50 min afhæning af hvor mange der kører på engang. Det går lidt hurtigere fra disk til disk.
Guru
04-09-2005 00:34
#20 hvad vil du helst... bruge 2 timer hver 3 dag og rense pc'en eller kigge forbi hver 14 dag og tjek om der er nye opdateringer?
kb

#25

Semi Nørd
04-09-2005 00:55
#24 aha, skal lige have scoret det ud i pap:P
altså du har deepfreez på dine maskiner som gør at alt nulstilles hver gang folk genstarter maskinerne (smart)
kommer der en programopdatering, stopper man deepfreez, og installerer programmer, hvorefter du ghoster drevet, som serveren fordeler til alle andre maskiner, ik?
men her løber jeg ind i et problem for maskinerne er netop ikke ens. en blanding af low-budget bambus computere fra de sidste 1-8 år:P
så regner bare med i første omgang så at bruge deepfreez på hver enkelt maskine, det er vel så eneste mulighed når maskinerne ik er ens? (forskellige maskiner = forskellige drivere = forskellige ghost images)
undskyld jeg måske er lidt uvidende, men den slags der ved jeg netop ik så meget om, men jeg finder det meget meget interessant:)
kb

#26

Semi Nørd
04-09-2005 00:56
stavehat scoret = skåret
kb

#27

Semi Nørd
04-09-2005 01:01
i øvrigt har jeg også overvejet linux på de internet maskiner, men skal tænke på at mange af dem der vil bruge de pc'ere, forholdsvist er "usikre" computerebrugere (bliver blandt andet brugt til tilmeldinger til ungdomsskolens aktiviteter osv) så skal kunne bruges af alle.
og hvis jeg installere deep freez så er jeg ovre det problem med at jeg hele tiden skal rydde op på dem (hvilket ellers var mit håb at undgå ved at ligge linux ind)
skal siges vi har licenser til windows til alle maskiner så på det punkt betyder det heller ik noget
Guru
04-09-2005 18:29
Jeps, sådan fungere deepfreeze. Og ja, forskellige dele med forskellige driver, giver forskellige image.
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner