• Forum
      /  
    Software
      /  
    Spil
  • 12-04-2004 · 13:53 813 visninger 7 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • Desert Combat wuzzes

    Af Pelle Pirat Monsterbruger
Høp

Har lige 2 spørgsmål omkring DC

1: Jeg har nu 2 gange oplevet at blive kicked fra en server fordi jeg rev modstanderne rundt inde på deres egen base. Jeg løb bare rundt på deres base og kvadrede dem. De var sku selv uden om det, for hver gang de spawnede begyndte de at spæne ind over de åbne pladser, så må der sku flyde blod. Men, er der en uskreven regel om at man ikke må smadre modstanderne i deres egen base?

2: Hvordan ændrer jeg font størrelsen på spillernavnene og i de beskeder der kommer frem oppe i venstre side af skærmen? Altså hvem der har smadret hvem, kommandoer og fonten på de andre spiller når man har dem i kornet? Kan man ikke det?

JAG

#1

Elite Supporter
12-04-2004 16:39
lol self er spawn camping noget af det værste der findes...føj mand :/
DP

#2

Semi Nørd
12-04-2004 16:44
1.
Hvor grimt.. Det har jeg da også tit gjort. Tror da ikke der er nogen uskreven regel. Så må de jo bare ta' at dræbe dig.. så enkelt er det.
Nu har de vel ikke troet, at der blev begået teamkills vel..?.. :)
Moderator
12-04-2004 16:52
hvis man får fjenden presset så langt tilbage at de konstant er i spawn , er der da absolut intet galt i at waste dem i egen spawn

kan ikke se der er noget galt i det uanset... de må da bare lære at waste folk omgående så...
Mega Supporter
12-04-2004 16:53
der er forskel, det er TIT en "uskreventregl" at man IKKE smadre modstanderen inde på deres hovedbase (hvis det er sådan en, som ikke kan indtages)
Det gør man bare ikke, for så kommer fjenden jo aldrig væk fra deres base!!!! hvor svært at kan det være at forstå?

men ang. sprg. 2, så er jeg også lige med på en lytter!
Moderator
12-04-2004 16:57
#4 > hvorfor gør man ikke det? man skal huske på at de spawner HELT fyldte energi-mæssigt, hvorimod hvis man er der som fjende får man sandsynligvis høvl, eller burde få det.
AmbY

#6

Monsterbruger
12-04-2004 17:08
ved kun at jeg selv tit har været tæt på at ryge op gennem loftet og komme tilbage med horn i panden og en trefork, når jeg bliver dræbt, 3 sekunder efter jeg er spawnet.. ..men nej og ja, der findes uskrevne regler om det, men det er kun hvis du ligger dig der inde kun for at dræbe dem, det er da langt sjovere at smadre hinanden ude på markerne, som i vietnam... ...men hvis de er trængt op i en krog, så nej bare gør det, gør det også selv, og bliver meget tit smidt af en server når man er med til at smadre dem der har serveren.. ..vend dig til det.. ..sådan er det bare, de leger gud, og jeg lukker deres server hvis de gør det igen bag efter, og så er det jo bare synd... ...til alle der laver servere: JA de er jeres, og i har regler, men skjulte regler høre ikke til, specielt ikke reglen: banker de os, kicker vi dem. den regl findes ikke, sådan er det bare!

MvH.Dk AmbY

PS: Go Påske
JAG

#7

Elite Supporter
12-04-2004 17:39
#5 det gør man bare ikke!!

hvad med at trække jer tilbage og vente på et nyt angreb f.eks ?

har spillet i 2 claner, og i communitiet anses det for lamt, når man baseraper

synes det er grimt i ikke kan se noget forkert i det...men okay, hvis i bare spiller bf/dc/bfv alene for sjov...
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner