• Forum
      /  
    Hardware
      /  
    Overclocking/køling
  • 19-11-2003 · 15:30 1126 visninger 1 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • FSB på et Soltek SL75-FRNL

    Af kirks Supporter
Jeg har ovennævnte bundkort(for dem der ikke ved det er det med nForce 2 chipset), en Athlon XP 2000+ Tbred b og 512 MB PC3200 Ram.

Problemet er, at når jeg starter computeren, laver en kold boot, kan jeg ikke have en FSB højere end 166 MHz ellers går den kold.
Hvis computeren derimod er tændt og jeg genstarter kan FSB hæves til 200 MHz uden der er nogen problemer! Lige meget om cpu'en er overclocket eller ej.

Ram'ene skulle ikke give problemer kan monteret på bundkortet klarer ramhastighed på 200 MHz og fejlfrit gennemkører Memtest86. Alle tests er med FSB og ramhastighed synkront.
Cpu'en kører uden problemer op til 2,2 GHz, multiplier indstillet til eks. 5 afhjælper ikke problemet.
Bundkortet er et revision 2.0(mener jeg). Bios er lige nu, den nyeste på Solteks HP, 1,6 version 1,5 har også været afprøvet uden held.

Er der nogen, der kan hjælpe? evt. har en eller anden OC bios der kan? eller er de bundkortet der giver problemer :( ?

Ultrabruger
21-11-2003 13:57
hejsa jeg har samme mobo , og jeg kører fint 185 i fsb , med kingston pc2700 ram , og samme bios 1,6 så der må være noget andet galt
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner