• Forum
      /  
    Off Topic
      /  
    Hyggekrogen
  • 15-09-2023 · 20:45 751 visninger 6 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • Plissegardin

    Af Fuller 8900 Monster Supporter
Hej HOl

Jeg er ved at lede efter gardiner til vores nye hus, havde egentligt tænk vi skulle have IKEA hoppvals, da vi har dem nu. Men til min skræk fåes de ikke større end 140 i bredden, og vi skal have på 170 i bredden :(

Og til min endnu mere skræk, så kan jeg INTET finde i plissegardinier i den bredde, udover købt på special mål! :( Så de koster mindst 1500 kr stykket! :| Og nok nærmere 2000 pr stk :/ Det havde jeg ikke lige regnet med hehe.

Kender i nogle gode steder jeg kan lede ? Har kigget, Bauhaus, bilka, ikea, jysk, silvan...

Det nærmeste jeg kommer er dem fra Debel, men det er kun 160, kan måske gå hvis de er inde i vindues rammen, jeg målte inde i vindues hullet.. Tror de er 155 inden i vindues hullet.

Måske en tysk side eller noget ?

Håber andre har stået og ledt efter gardiner som ikke koster en bondegård :D

Ellers må vi nøjes med rulle gardiner :p

Guru
15-09-2023 20:48
Giga Supporter
15-09-2023 20:50
Jeg var i samme dilemma da huset skulle have nyt, jeg havde store planer om app styrede plis/rullegardiner. Men endte i gode gamle tykke mærklægningsgardiner, og det ser sq ok ud. Ikke så high-tech som jeg havde regnet med, men der er mørkt når der skal være mørkt. Samt til Ikea´s udsalgspris :-) Det må blive i det helårs sommerhus/husbåd vi snakker om når ungerne er flyttet hjemmefra.
Monster Supporter
15-09-2023 21:09
Hmm lamelgardiner på et soveværelse ?? Er det overhovedet helt tæt ? Tænker de lukker for meget lys igennem sprækkerne ?

Plus, de fylder vel en del i siden af karmen, når de er rullet til side ? Tænker nogle på 170 måske fylder 15-20 cm i bredden når de er rullet til siden ?
Guru
15-09-2023 21:11
Har ikke selv nogle sådanne, men Jysk sælger mørklægnings lamelgardiner.
https://jysk.dk/gardiner/lamelgardi...
Super Supporter
16-09-2023 08:21
uniggardin.dk har jeg brugt flere gange - om de kan overholde budgettet ved jeg ikke. Men jeg har været helt tilfreds.
Elite Supporter
16-09-2023 09:01
Lamelgardiner er udemærkede, men jeg havde aldrig valgt det til et soveværelse. Bevæger luften sig i rummet kan lamelgardinet lukke lys ind, der skal trods alt kun en mm eller 2 til at lys træder igennem.
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner