• Forum
      /  
    Off Topic
      /  
    Hyggekrogen
  • 26-01-2022 · 16:52 5266 visninger 7 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • Svensk bilbasen?

    Af Jimstar Supporter Aspirant
Hej,

Jeg sidder i øjeblikket og kigger en del efter bil i udlandet, for at finde en jeg søger og vil have importeret.

I den forbindelse har jeg selvfølgelig kigget rigtig meget på mobile.de, men det tyske marked er virkelig dyrt i øjeblikket (det er alle markeder formentlig), men har ladet mig fortælle der skulle være lidt fidus i at kigge i Sverige måske, da den svenske krone er forholdsvis billig pt.

Jeg synes dog ikke lige jeg finder hvad der må være deres svar på bilbasen?

Jeg har brugt lidt ooyyo, men synes ikke den er særlig god?

Giga Supporter
26-01-2022 16:54
Monster Supporter
26-01-2022 17:23
www.bytbil.com er vores svar på bilbasen

www.blocket.se er vores svar på "den blå avis"
Monster Supporter
26-01-2022 17:25
Protip: husk svenskerne er glade for at tale i mil når de snakker om hvor langt en bil har gået. Og det er altså en svensk mil dvs 1 mil = 10Km

Det kunne godt gå hen og være rart at vide hvis man skal handle bil :)
DLB

#4

Ultrabruger
26-01-2022 19:15
husk, hvis du kigger efter bil/motorcykel ect i sverige, så gå efter dem som er "sv.såld" dvs. købt fra ny af i Sverige. Mange importeret biler til sverige er der fusket med km-tal og andet manglende historik.
Maxibruger
26-01-2022 20:11
Wayke.se
bilweb.se
Malte

#6

Gæst
27-01-2022 09:33
Kan det betale sig at importere en bil fra Sverige?

Man skal jo stadig betale registreringsafgift at bilen når den kommer fra udlandet.
Så bilen skal vel være meget sjælden før det giver mening?
DLB

#7

Ultrabruger
27-01-2022 17:25
#6 reg.afgift osv er det samme om du så henter den i Afrika, tyskland eller sverige. Kender flere der har importeret fra Sverige af til DK. Spørgsmål om smagssag. Personligt vil jeg hellere hente en Sv.Såld bil i sverige, end en bil fra tyskland.
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner