• Forum
      /  
    Hardware
      /  
    Generel hardware
  • 06-04-2020 · 23:34 750 visninger 4 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • Logitech G513 og metallisk pling lyd

    Af Aslund Ultrabruger
Godaften allesammen ?

Jeg var ovenud lykkelig i går, da jeg opdagede at Elgiganten havde Logitech G513 på tilbud med Romer-G Linear. De plejer ellers altid kun at have Romer-G Tactile på tilbud.

Jeg fik det købt i dag og sat til. Super lækkert at benytte, men, jeg opdagede hurtigt en metallisk pling lyd når jeg benyttede keyboardet.
Det er uanset hvilken knap jeg benytter. Den går mig direkte i øret og jeg kan ikke rigtig holde til det.

Er dette normalt? Det får ellers super anmeldelser.

Guru
06-04-2020 23:37
Test på et andet system
NKC

#2

Semibruger
07-04-2020 00:32
Jeg intet af dette på mit G513 Carbon med Tactile, jeg kan dog ikke sige om det skyldes forskellen i kontakterne.
Giga Supporter
07-04-2020 00:51
har haft et linært og det byttede jeg grundet det er MEGET følsomt (k tasten skylle snittes også sad den abre fast - + den lyd du snakker om - har tactile nu og aldrig fortrudt :D
Ultrabruger
07-04-2020 08:18
#2
Tak for din respons. Jeg oplevede hellere ikke noget på det G513 Elgiganten havde stående fremme. Jeg har bare læst at Linear skulle være bedre end Tactile.

#3
Super. Men hvordan oplever du Linear vs Tactile når du skriver? Er de lige gode eller fortrækker du den ene fremfor den anden? Når vi ikke tænker over støjen.
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner