• Forum
      /  
    Off Topic
      /  
    Hyggekrogen
  • 29-01-2013 · 18:27 1539 visninger 10 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • NetParty Kolding

    Af DynaBlast Junior Nørd
Hej,

Jeg prøver at se om der er tilslutning til at starte et NetParty for Kolding og omegn..

Kunne det have din interese, vil jeg meget gerne have din tilkendegivelse på Facebook

på forhånd tak

https://www.facebook.com/events/402.../

https://www.facebook.com/NetpartyKo...

Bruger Aspirant
29-01-2013 18:44
Orginalt navn :P

Der er altid interesse for lanpartyes. Men forvent aldrig mere end 50 personer til dit første netparty.

Mangler du strøm, switche eller lign, så kan vi hjælpe med en god pris på lanteamnord@lanteamnord.dk
Junior Nørd
10-07-2013 16:22
Skylder vist en opfølgning på tråden her 6 mdr senere.

Tak for svar "WantedLange" (og tak for tilbudet om at leje udstyr til billige penge, men vi kører efter "sponsor først" konceptet og har fået Bravida og Cisco med på den vogn)

Vi har fået etableret os http://www.netparty-kolding.dk

Billetsalget er skudt i gang - 120 pladser og på den første uge af billetsalget er 20 pladser solgt. (så vi køre benhårdt efter at få udsolgt)

Her efter 14 dages præmie jagt har vi indtil videre præmier til en værdi af mere end 6.000kr

Skulle der være nogle herinde der vil være med til en totalt hygge weekend (med mulighed for alkohol til dem der er over 18år), så skynd jer at booke din plads på http://netparty-kolding.dk

Netparty Kolding - LAN #2013 - d. 18. 19. 20. oktober
Vi går hele vejen og lidt længere for at lave det fedeste event.
Semi Supporter
10-07-2013 16:43
Arrangøren kan efterfølgende oplyse RettighedsAlliancen om krænkelsen, herunder navn og adresse på den deltager der har foretaget krænkelserne.

Jeg synes ikke at det kommer arrangøren ved at man eventuelt har piratkopieret software på computeren, især ikke hvis det eksempelvis er abandonware eller spil der ikke længere ydes support til og ikke er tilgængeligt til køb.
Hvorfor har I iøvrigt kontakt til RettighedsAlliancen aka Antipiratgruppen? Måske vedkommer det ikke deltagerne eller mig, når jeg nu ikke vil deltage, men jeg er dog nysgerrig.
Junior Nørd
10-07-2013 16:50
Hej Christian,

Det er et relevant spørgsmål du stiller.

For som arrangør at blive friholdt ansvar hvis en deltager vælger at begå ulovligheder i form af krænkelse af ophavsretsloven, så skal arrangøren samarbejde med RettighedsAlliance (det tidligere APG) og det gør man med deltager erklæringer, samt aktivt at informere, samt forhindre muliggørelsen for at deltagerne krænker.

Håber det gav dig et fornuftigt svar.

(Vi som arrangører ønsker ikke at stå med en bøde på 100.000kr fordi en deltager har lavet noget fy-fy)
Skribent
10-07-2013 17:02
#4
Jeg mindes at da vi arrangerede Netparty på Hansenberg Kolding, bedte alle om at fjerne piratkopier fra deres computere via de flyers vi gav folk. Vi frasagde os samtidig med ansvaret for den individuelle persons indhold på computeren, og gjorde opmærksom på at mens vi ikke aktivt tjekkede folk for piratkopier, så ville vi heller ikke stå til ansvar for hvad folk havde på deres computere.
Junior Nørd
10-07-2013 18:14
#5

Den går desværre ikke længere - jeg har tjekket op med jurister, samt talt med RettighedsAlliancen.

Men der står nu ikke noget i vores regler, som ikke står i alle andre LAN arrangørs regler :)
Super Supporter
10-07-2013 18:28
#4+6 Forstår jer udemærket godt - det er et stort ansvar, og den sidste idiot er ikke født.
Syntes det er helt fint det i laver, havde desuden også selv hoppet med på vognen, hvis det ikke var fordi jeg skrev afhandling der ^^.
Ultrabruger
10-07-2013 18:29
#2 I skulle tage og kontakte Riot games. (dem der har lavet lol) om jeres turnering, de plejer godt at vil sende noget swag til præmier :)
Super Supporter
10-07-2013 18:32
#1 Men sørg for at få en lan cache på jeres netværk, det hjælper virkelig meget.

eks: 100 pcer skal opdatere a 200 mb = 19.5 gb
Lan cachen gemmer de filer, og blæser dem ud fra en server med gigabit speed ^^

Ved ikke om i har tænkt over det, men vil lige smide det ud i luften.

Hvis ikke - Pfsense! Det er perfekt for den slags!
Junior Nørd
10-07-2013 18:57
Tak for jeres input - det er skrevet på vores "to-do" liste :)
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner