• Forum
      /  
    Off Topic
      /  
    Hyggekrogen
  • 10-02-2011 · 15:16 930 visninger 3 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • USA og klimaaftale? Hvorfor vil de ikke med?

    Af Kaalund Monsterbruger
Dav folk.

Jeg er nu igang med at skrive SRO (red. Studieretningsopgave)og mangler lidt informationer omkring hvorfor USA ikke vil med i en klimaaftale. Jeg er klar over at det er fordi Kina ikke er med, men præcis hvilke effekter vil det have på den Amerikanske økonomi?

PS.
Ved godt der ikke er meget hygge over det, normalt er folk bare hjælpsomme herinde så tænkte at det prøver jeg sku bare at spørge om. :)

Giga Supporter
10-02-2011 15:31
Det primære problem for både USA og Kina må vel være deres store industrier. De er begge store industrilande med store produktioner der udleder meget Co2. I en tid med økonomisk krise og ustabilitet i de forskellige landes økonomi kan det være karastrofalt at påtvinge virksomheder yderligere restiktioner i udledning af co2 da det vil medføre en række udgifter for virksomhederne.
Usa er desuden nok det land i verden der generelt har den vognpark med dårligst brænstof økonomi. Det er SUV's og 4x4 mange mennesker triller rundt i derovre. De er ligeledes store syndere og i landet som er kendt for at være frihedens land vil uundgåeligt medføre store protester hos befolkningen med stor utilfredshed over politikerne tilfølge.
Kina derimod er først gennem de senere årtier rigtig blevet en stor økonomi og jeg tror de er bange for at indføre tiltag der evt i sidste ende kan forhindre yderligere vækst. Ydermere tror jeg ikke Kina føler det store ansvar for de klimaproblemer der huserer og trænger sig på lige nu og viljen til at finde en løsning til regulering af udledningen af co2 kan derfor formentlig ligge på et lille sted

just my 5 cents
Monsterbruger
10-02-2011 15:54
Jeg siger mange tak, kunne godt bruge noget af det! :)
Semi Nørd
10-02-2011 16:14
#1 Kunne ikke have skrevet det bedre selv, godt og kort formuleret.
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner