• Forum
      /  
    Off Topic
      /  
    Anden computer snak
  • 18-10-2005 · 11:14 2422 visninger 10 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • Har du haft problemer med "billige" webhosts

    Af Michael D gæst
Vi er ved at samle indhold til en større artikel om de "billige" webhosts som B-One, NeedHost, SurfTown osv.. Dvs de udbydere der koster fra 5-20 kr.

Har du haft dårlige erfaringer så skriv din historie her.

Michael D

#1

Gæst
18-10-2005 11:17
Her er min egen
BOFH
18-10-2005 11:30
#1>>Det er omtrent samme oplevelse jeg havde dengang HOL var i vækst fasten. Dog havde jeg ikke nedbrudene men jeg blev mere eller mindre sidt ud fra azero pga mit site belastede serveren for meget. Så flyttede HOL til en højt belastet server (dvs en server med andre tunge sites og men dårligere hastighed til følge) Da det skete tog jeg springert til en dedikeret server som kostede mig 2000 kr om måneden. Men du må nok indlade dig på at det snar kommer til at koste dig en dedikeret server og nogle ordenlige backup rutiner. Jeg kan anbefale http://www.servermatrix.com da de har døgn service og reservedele på lager til deres maskiner. Priserne starter omkring 600 kr m måneden for en dedikeret maskine.
Guru
18-10-2005 11:39
#0 jeg har ikke haft så mange problemer med min webside hos B-one, da der ikke rigtigt har været nogen på mit website. Desværre har jeg inden for de sidste 2 måneder været ude for at B-one har slettet alle mine mails, eller bare sjort så jeg ikke kan komme til dem, (men de fylder ifølge deres kontrolpanel stadig på sitet) hele 2 gange, så nu har jeg fået nok. Jeg har opsagt min hosting aftale med dem og gider ikke have mere med dem at gøre (hostingen slutter dog først til maj 2006). Det eneste svar jeg har fået fra dem er at de intet kan gøre når JEG selv sletter mine mails. Sjovt nok er det begge gange sket dage hvor jeg ikke har været online og dagen efter skal tjekke om der er kommet noget nyt via webmail. Jeg har ALTID funktionen med at min mailklient henter meddelelserne ned til lokal maskinen og sletter dem fra serveren slået fra (har tjekket på alle mine maskiner og den er slået fra på dem alle). B-ones svar har begge gange været at det er mig selv der har været skyld i det og at de på ingen måde reetablerer tabte mails selvom de laver daglig backup (WTF er det for en politik at have?). "Vi tager backup, men vi bruger den ikke til noget". Fed holdning for et firma der lever af at deres kunders webhotel skal køre ca. 100% af tiden. Det kan godt være det er billigt, men der burde være bare en minimumsstandard.
Thp

#4

Ny på siden
18-10-2005 12:03
Jeg har haft mange problemer med Cliche.
De oprettede ingen MySQL Database til mig som der står de gør, der blev jeg nød til at kontakte dem, og det tog lang tid før de lavede det.
Og så tror jeg ikke helt de ved hvad sikkerhed egentlig er, man har kunne komme ind i deres database med brugere uden problemer.

Jeg har B-One nu, og dem har jeg ikke haft nogle problemer med.
vinter

#5

Gæst
18-10-2005 12:14
Scannet koster lidt ekstra, til gengæld:

Supporterne ved hvad de snakker om, og kan rent faktisk afhjælpe problemerne, istedet for at køre en checkliste igennem.
Meeeeeeget villige til at hjælpe.
Egne linjer til nettet.
Windows/Linux - frit valg.
Suveræn sikkerhed.

Og husk, man får hvad man betaler for.
Monsterbruger
18-10-2005 13:05
Har været igennem den store mølle som i har, men følgende erfaringer kommer her. Jeg vil ikke gå i dybden med forklaringerne, det tager for lang tid, så lev med det.

B-One = Kan jeg ikke anbefale, bare deres 3 måneders opsigelse bør sige det hele.

Web10 (bemærk alle windows hosting) = Har jeg benyttet meget, har lavet 5 sider som kører på deres servere for andre folk, eneste problem jeg har været ude for er på en af siderne har ejeren et par timers delay på sin mail, desværre, om det har løst sig ved jeg ikke. Ellers har jeg og alle andre været fuldt ud tilfredse med den service de har leveret, deres support er forholdsvis hurtig når man tænker på det er et "billigt" webhotel, vi ved alle godt noget om service hos de billige.

En af dem jeg har lavet side for har over 1300 besøgende om dagen nu, det er et nyhedssite med masser af billeder, gallerier etc. og han har INTET hørt fra dem siden han kom derover (1½ år siden)..

Struer.net super service, intet at brokke sig over her, de par gange jeg har benyttet mig af deres service har de svaret tilbage efter MAX en time.. problemet er at her betaler man bare for meget pr. MB (efter min mening) .. men deres service er fantastisk og det er det man betaler for.

Enavn.dk er nogle grådige hunde, vil have over 200,- bare for dns forwarding, det siger nok det hele, kan absolut ikke anbefales til de priser de vil have (de falder hos mig ind under billighosting da de henvender sig til privatpersoner uden de store krav) ..

..så alt i alt kan jeg sige en masse godt om web10 og struer.net .. og kun anbefale dem.
Junior Nørd
18-10-2005 13:25
Buydomains.dk har jeg haft MANGE problemer med.. har flyttet 3 sites væk fra dem og over til http://www.unoeuro.com og nu virker det bare supert!
Guru
18-10-2005 13:45
#7 lyder godt har nemlig lige købt helt nyt domæne hos unoeuro :D
Giga Nørd
18-10-2005 14:02
#6: Du har ret i at enavn er dyre, men nedetid er altså stort set ikke eksisterende hos dem. I hvert fald ikke i de par år vi havde dem (før der kom billighoteller)
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner