• Forum
      /  
    Hardware
      /  
    Computerskærme
  • 22-03-2004 · 21:44 297 visninger 9 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • 2 streger på sony trinitron?! hvorfor?

    Af AlphaMAN Amatør
Min far har lige erhvervet sig en SONY G520 skærm med helt fladt trinitron billedrør... skærmen er fantastisk flot og står knivskarpt... men kigger man godt efter kan man se 2 vandrette linier på skærmen!
Linierne er ca 1/3 og 2/3 oppe på skærmen...

Jeg mener at ha læst nogen om at "sådan er det bare" med trinitron billedrør! Kan det passe?
Eller hvad er forklaringen på de linier? er skærmen defekt)

...på forhånd tak!

//anders

Monsterbruger
22-03-2004 21:46
Jeg kan ikke huske forklaringen men den fejler ikke noget jeg har en Samsung Diamantron skærm den har det også, min gamle Sony Trinitron havde det også.

Han vender sig til dem jeg ser dem ikke i dag med mindre jeg leder efter dem.
Ultra Supporter
22-03-2004 21:47
Sådan er en TRINITRON. Har selv en SONY.
L00t

#3

Supporter
22-03-2004 21:56
De kaldes Tension wires, og skal være der.
asd

#4

Gæst
22-03-2004 22:08
Det er ikke en fejl, det er også på mini AOC med sony billedrør
Supporter Aspirant
23-03-2004 05:31
Her er en god forklaring, desværre på englesk....

http://www.monitorworld.com/faq_pag...

Trinitron rulez... .o)
Ultra Nørd
23-03-2004 07:46
Jeps, problemet er at modsat en normal skyggemaske skærm, så er der ikke en plade med masser af små huller (hvilket er relativt stabilt) men en plade med en masse verticale riller. De sidder meget tæt og uden tension wires ville det være umuligt at spænde pladen ud så afstanden mellem rillerne er nøjagtig.

L.
Superbruger
23-03-2004 17:51
Jeg har selv en Sony GDM F520 og sådan ser Sony's Trinitron skærme altså bare ud, jeg kan nu altså godt leve med det :)
Maxi Supporter
23-03-2004 17:53
I starten synes jeg det var pisse irriterende, for jeg sad bare og fokuserede på dem hele tiden. Men nu er det ligegyldigt. Ser dem overhovedet ikke.
Bruger Aspirant
23-03-2004 18:14
#8 - Havde det på præsis samme måde med min AOC skærm med Sony Billedrør. Jeg trappede faktisk op hos shg og sagde den var defekt.. og så fortalte han mig det var fordi den have sony billedrør... :P
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner