• Forum
      /  
    Hardware
      /  
    Anden Hardware
  • 02-02-2011 · 22:02 1137 visninger 17 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • Nyt Hardware.

    Af hadberg Ultrabruger
Hej,

Min ven skal have opgraderet sin stationær så den kan køre de nye spil :)
Nu har vi ikke så meget forstand på det med hardware, men hvilke dele skal vi købe for at få den til at køre bedre, gerne komme med forslag! Vi spiller for det meste BBC2 og den skulle kunne trække max grafik!

Login for at sende besked til hadberg
Elitebruger
02-02-2011 22:03
Hvilke komponenter har han nu?
Ultrabruger
02-02-2011 22:04
Så vidt jeg kan fortælle nu:
GeForce GT 8800
Asus motherboard
Intel processor

Jeg finder ud af mere i morgen for at være hel præcis!
Ultrabruger
02-02-2011 22:06
Han siger Asus motherboard P5N-D.
Intel Core Duo CPU: E8200 @2.66hz
Ultrabruger
02-02-2011 22:07
Andet der er brug for :/ ?
Elitebruger
02-02-2011 22:09
#4 Han skal nok også investere i en ny PSU
Ultrabruger
02-02-2011 22:11
#5 Tak :)

En der har forstand på det, som kunne fortælle os hvad vi skulle købe... :)
edbu

#7

Juniorbruger
02-02-2011 22:12
geforce gtx 570 1254 mb grafikkort sparker røv :)
intel processorer er også fed bruger selv intel:)
Ultrabruger
02-02-2011 22:13
#7 Tak, men nu vil jeg helst have en PSU som passer sammen med alt der fis! (Har ikke forstand på det her... (: )
Men vi har kigget på http://www.shg.dk/Bundkort/ASUS-Ram...
Nogen der kan sige noget om det :) ?
Ultrabruger
02-02-2011 22:18
Vil lige sige at vi nok skal have nyt: RAM, PSU, GRAFIK, CPU og HARDDISK.
Det er ihvertfald hvad han gerne vil have opgraderet :)
Ultrabruger
03-02-2011 09:55
Ingen der kan hjælpe?
Ultrabruger
03-02-2011 09:57
Du kan ikke gå galt med Seasonic's X-serie af PSU.
http://www.dustinhome.dk/pd_5010384...
Ultrabruger
03-02-2011 09:58
Køb hellere en SSD end så dyre/hurtige RAM.
Og køb helst RAM hos www.memoryc.com
Supporter
03-02-2011 10:14
#10 det er noget helt fint du har fundet, men afhængigt af budget og hvor meget det haster ville jeg gøre en af 2 muligheder.

1. opgrader nuværende, Core 2 Quad Q9650 (find den brugt herinde eller find noget lignende), gtx560, behold bundkort og ram (hvilke ram har han?)

2. byg nyt, der ville jeg vente til man kan få sandy bridge bundkort igen til februar. vælg et med p67 chipset, og en i5 2500 (evt. k hvis i vil oc, er der gode muligheder for med SB) og tag et 570. så skal du selvfølgelig også have ny ram. min 1333mhz og gerne med en lav CL hvis du vil spare kan du godt nøjes med kingston valueram, men når du nu er igang så smid gerne lidt ekstra efter nogle gode.

en anden cpu køler ville være rart af hensyn til støj, temperatur og overclocking. det er dog ikke nødvendigt og afhænger lidt af kabinet hvad der er plads til.


strømforsyning og hdd er det samme uanset hvilken løsning.

http://www.komplett.dk/k/ki.aspx?sk...
http://www.komplett.dk/k/ki.aspx?sk...
overvej ssd til OS, hdd og psu kan selvf erstattes af lign. har bare gode erfaringer med ovenstående.

vil han opgradere for at få mere plads eller for at loade spil osv. hurtigere?

hvis han stadigvæk kører xp eller vista på den gamle kriger er win7 helt klart det værd. du kan evt. sende en mail hvis han skal af med 8800gt og det er i nærheden af hovedstaden, kunne godt komme til at mangle sådan et.
Ultrabruger
03-02-2011 13:04
#14 Han vil opgradere sin pc så han kan trække de nyere spil bedre og i den højeste grafik :)
Han budget er omkring de 12 stærke! Han vil helst købe tingene hurtigt, og vi bor i Haderslev, så det er kun muligt at fragte det, hvis det var :) Men tak!
Ultrabruger
03-02-2011 14:48
Supporter
04-02-2011 11:30
hmm. med det budget er vi oppe i et system hvor ingen af hans gamle dele rigtigt kan bruges. så overvej om han ikke bare skulle bygge noget nyt og bruge den gamle til mediecenter eller gæste pc.

kan godt prøve at sammensætte noget der kan købes idag. men vil råde ham til at vente til februar hvor sandy bride bundkort burde komme igen.

nogle ting der er rare at vide er hvilken opløsning han spiller i (det har indflydelse på hvor meget hukommelse gfx skal have). hvor meget hdd plads skal han bruge? nogle af os har pcen fyldt med musik film og billeder, mens andre har et styresystem og steam installeret. har i mod på at overclocke eller skal den køre stock.

vil selv foreslå en ssd på min. 60gb til OS og en wd caviar black på 1tb til spil og programmer. hvis det er en spille pc. hvis han skal til at have mange film osv. liggende kan det udvides med en 2tb barracuda lp senere.

så hdd behov?
opløsning?
skal den køre stock eller oc?

vil stadigvæk foreslå at han venter, hvis han vil have et setup ligesom det du har fundet er der rigtigt mange GODE tilbud brugt herinde.
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner