• Forum
      /  
    Hardware
      /  
    Generel hardware
  • 16-06-2009 · 01:34 1138 visninger 5 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • Hjælp til ram? Jeg bliver sindssyg

    Af Michael Tam gæst
Hej

Jeg har lige købt to klodser ekstra ram til min computer.

Det er samme fabrikant(Corsair) og hastighed, som dem jeg har siddende i, i forvejn......

Men computeren laver hele tiden blå skærm, hvor den dumper memory og genstarter. Jeg har udført ramtest på kun de nye, og herefter kun de gamle ram klodser, hvilket ikke gav fejl.

Men så start jeg sætter alle 4 ram klodser i, og så laver computeren det med den blå skærm.



Det eneste jeg kan finde, som muligvis kunne være problemet er, at de gamle er version 1.2 med 2.20 Volt, og de nye er version 1.6 med 2.10 V. Kan dette virkelig være problemet? Jeg bliver snart sindssyg

Mit bundkort er forresten et Gigabyte GA-EP35-DS3

Nvar

#1

Monsterbruger
16-06-2009 02:14
Kan det ikke være et af dine RAM-slots der er gået? Har du prøvet at flytte 1 stang som du ved virker, rundt i alle slots?
Jarl

#2

Ny på siden
16-06-2009 02:24
Det er aldrig tilrådeligt at blande RAM af forskellige revisioner eller specifikationer.

Dine to sæt virker hver for sig - der bør ikke være tale om syge slots eller syge stænger.

Alt bliver nødt til at køre ved samme volt, latency og hastighed.
Hvis dit skal virke, skal der manuelt indstilles volt og/eller andre indstillinger som begge sæt ram kan køre ved samtidig. Spørgsmålet er om det overhovedet er muligt her, det har jeg ikke undersøgt nærmere.

Har du sat noget i bios? Overclocket?


Mange ville råde dig til at anskaffe noget ram i samme revision og med samme specifikationer, og helt undgå hovedpinen.
Jarl

#3

Ny på siden
16-06-2009 02:28
- Måske vil du poste præcis hvilke modeller der er tale om?

Corsair tester ikke ram på tværs af revisioner, og de stiller ikke garanti for stabiliteten.

Nyttige links:

http://www.corsair.com/configurator/

http://forum.corsair.com
Superbruger
16-06-2009 06:30
Og nu skriver du heller ikke hvilken størrelse dine ram har... Det kunne være at din nuværende bios ikke understøttede den mængde alle 4 klodser er på, så prøv som det første at opdatere din bios
Semi Nørd
16-06-2009 09:57
Hejsa

Sæt volt til ddr til 2.2V fast eller 1.8V fast og nedgrader dine ram så kører det.
Vil kraftigt anbefale en nedgradering til 1.8V og højere timings som er ens for begge sæt så det kører bedre, du vinder mere på rammængden end du taber på højere timings.

Dine ram melder selv til bios hvor meget de vil have og bios kan ikke finde ud af at det bedes om 2 forskellige spændinger, det er kun få kort der kan det som f.eks. Asus Maximus Formula hvor du kan indstille alt individuelt (ja jeg har selv det Asus)

med venlig hilsen
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner