• Forum
      /  
    Hardware
      /  
    Nyheder: produkter på vej
  • 24-01-2008 · 13:12 1849 visninger 18 svar
  • Denne tråd er over 6 måneder gammel

    Er du sikker på, at du har noget relevant at tilføje?

  • EU vil blokere piraters internet

    Af mememememe Elitebruger
Et nyt agentur skal overvåge og blokere piraters adgang til internettet, mener EU-kommissionen. Dansk medlem af EU-parlamentet er positiv overfor at inddrage flere aktører i kampen mod ulovlige downloads.

Pirater skal kunne få kappet forbindelsen til cyberspace, mener EU Kommissionen, der foreslår at oprette et agentur, der skal overvåge forbindelsen, skriver DR.

Agenturet skal så have mulighed for lukke for forbrugernes internet, hvis de downloader ulovligt materiale. Det kritiserer Forbrugerrådet.

»Det er et groft overgreb mod centrale dele af forbrugernes borgerrettigheder. Selvfølgelig skal alle følge loven, men her er sanktionerne helt ude af proportioner med det, som forbrugerne - måske - har gjort forkert,« siger Agnete Sigurd, der er jurist i Forbrugerrådet.

Forslaget skal i de næste fire måneder i offentlig høring, og her kommer socialdemokraten Christel Schaldemose til at følge sagen tæt, da hun sidder som suppleant i parlamentets kulturudvalg.

»Jeg vil selvfølgelig gå ind i det her forslag, da det er et interessant. Vi skal løse det her grundlæggende problem med piratkopiering,« siger Christel Schaldemose til ComON.

Musikindustrien laver lobbyarbejder for, at internetoperatørerne skal kunne piraters traffik ned eller blokere adgangen til specifikke hjemmesider, og det danske medlem af parlamentet stiller sig positiv overfor at tage nye metoder i brug overfor datapirater.

»Når vi har en lovgivning, må vi bruge forskellige tekniske redskaber for at overholde den, og hvis man i den sammenhæng skal inddrage operatørerne, så kan politikerne gøre det,« mener Christel Schaldemose.

Hun mener ikke, at det er en undskyldning, at mange downloader ulovligt materiale fra nettet. En lov er til for at blive overholdt, og den holdning vil Christel Schaldemose gerne have udbredt blandt de danske forbrugere, så musikere og andre kunstneres kan tjene penge på deres arbejde.

»Bare fordi alle går overfor rødt, så bliver det ikke mere lovligt af den grund,« siger socialdemokraten.

Det aktuelle forslag fra kommissionen kan hun dog ikke tage stilling til nu, da hun har brug for tid til læse forslaget og sætte sig ordentlig ind i problemstillingerne. Hun hæfter sig desuden ved, at mange forsøg på inddæmme piraters download ikke vil have effekt på langt sigt.

»Internettet har jo en karakter, hvor man så bare finder andre udveje,« pointerer Christel Schaldemose, der understreger, at hun hører til dem, der er skeptisk overfor overvågning i almindelighed, da danskere bliver overvåget i stor stil i forvejen.

Selvom parlamentsmedlemmet er positiv overfor at inddrage nye teknologier og aktører i jagten på pirater, så håber hun stadig, at brancheforeninger og forbrugerorganisationer kan finde en fælles løsning.

»Mange eksempler viser jo, at folk gerne vil betale, men at de mener, at det er for dyrt i dag,« mener Christel Schaldemose.

De forskellige aktører har lidt tid endnu til at finde en løsning uden hjælp fra Bruxelles. Forslaget fra kommissionen er et arbejdsudkast, som skal gennemarbejdes i fire til fem måneder, hvorefter kommissionen skal lave et nyt forslag, som så igen skal i høring.

fra comon.dk http://comon.dk/index.php/news/show...

Bruger Aspirant
24-01-2008 13:17
Hvis det kommer til at ske kan vi lige så godt bare lukke for internettet. Så har megaselvskaberne vundet og vil spamme alle med anklager.
Maxi Nørd
24-01-2008 13:28
Det ender da bare med at alt bliver krypteret...thats the option..
Elitebruger
24-01-2008 13:58
Jamen hvorfor ikke bare give hver person i EU en GPS-sender, så de kan følge os konstant. Så hvis vi skulle lave noget ulovligt, f.eks køre over for rødt så bliver vi straffet.

Jubii Big Brother Styrer. Privat livets fred er der ingen grund til at opretholde.
Supporter Aspirant
24-01-2008 14:44
Hvis de laver det helt store maskineri og blocker, så finder man bare måder til at ændre trafikken dynamisk gennem kryptering osv.

De kan stoppe torrents på denne måde ved at sætte leeching maskiner op der blocker dem der connecter (blocker dem efter lidt tid selvf.), men så går man bare andre veje.
Junior Nørd
24-01-2008 14:47
Så kan vi sidde 256/128 forbindelse igen alt andet ville være spildt ;)
Saqa

#6

Monsterbruger
24-01-2008 14:49
Alle og enhver har da et ulovligt stykke software/mp3 osv.

Måske er mange fx. ikke klar over at det er fuldstendig lige så ulovligt at sende en sang over MSN til en anden person, som det er at downloade skidtet selv.

Så i princippet kan de jo lige så godt lukke nettet ned.
Monsterbruger
24-01-2008 14:56
#6

nej vi kan jo gå ind og kigge på mange gode ting, EU hjemme siden osv ;)
Guru
24-01-2008 15:00
Jeg mener at kunne huske hvorfor det var at jeg ikke er 100% begejstret for EU...
Monsterbruger
24-01-2008 15:08
#8

rolig nu, eu er ikke rart hurtige, og hvor meget går danmark lige op i det?

tro danmark har større problemer end dem som downloader
Kilroy

#10

Elite Supporter
24-01-2008 15:09
#8, det er nu da ikke meget værre, end nogle af de ting vores egne folketingspolitikere stiller forslag om :-)

I øvrigt er det kun blevet fremsat som forslag af kommissionen; det skal stadig vedtages af parlamentet / rådet.
Monsterbruger
24-01-2008 15:10
#10

nemlig :D
Ultra Supporter
24-01-2008 15:14
Overvågningssamfundet er ved at overkomme os.. ligesom i UK.. det er uhyggeligt..
Jazzy

#13

Bruger
24-01-2008 15:17
De snakker gør de! Det er et stykke fra ide til realisering :)
Erik_A

#14

Mega Supporter
24-01-2008 15:24
Heldigvis er der endnu ikke et EUkrav om at vi alle skal bære trådløst kamera i panden så de også registrere hvad vi ser på når vi nu ellers laver det vi laver...

Men igen nogle af os kommer aldrig til at mærke de stramninger der foretages... Jeg er bare ikke en af dem...
Junior Nørd
24-01-2008 15:29
he..he.. kan ikke lade være med at tænke lidt fremtids visionært, hvis vi skal til at hacke os ind i systemer kunne det være et tegnebord til Matrix 4.
Erik_A

#16

Mega Supporter
24-01-2008 15:36
År 2100 scenarie : Alle indopereres pulsmåler, kamera i panden og GPS.
Stiger pulsen over 90 optages der billeder og lokation på vedkommende samt alle i 1000m omkreds...


Kameraet er nok overdrevet, men GPS skal nok bliver indsat i nogle personer der har lidt problemer med at holde sig på den rigtige side af loven...
Supporter Aspirant
12-02-2008 10:44
Hvis pirater ikke må bruge nettet hvis de bruger det til noget ulovligt, skal trafiksyndere også ekskluderes fra de offentlige veje og butikstyve må ikke længere handle i butikker :D

En internetforbindelse er altså andet end blot et redskab til at dele film og programmer med.
Hyl.dk

#18

Mega Supporter
12-02-2008 11:44
#17 Havde samme tanke. Hvis folk bliver smidt af nettet kunne det nemt koster arbejdet da mange er 100% afhængige af at kunne bruge netter hver dag. Men hvis jeg kender EU ret så bliver det ikke inden for de næste 100 år de får noget igennem. Det plejer at tage urimeligt lang tid før de kan blive enige om noget som helst.
Bruger påkrævet
En bruger er påkrævet for at oprette svar på Hardwareonline.dk
Du kan oprette en bruger her eller logge ind her

Log ind for at få flere funktioner